Největší pozornosti se Muchovo dílo těšilo při zahájení výstavy a v roce 2013. „Později jsme ale zaznamenali spíš stagnaci. Změna nastala až v závěru letošního roku, kdy se přiblížil konec výstavy,“ řekl Wolf.

V době, kdy měla plátna domov na Moravě, je podle něj ročně vidělo asi 20 tisíc lidí. To bylo do roku 2012, než ji přestěhovali do hlavního města.

„Snaha města bude, aby po návratu z turné měla epopej stálou návštěvnost, která nebude klesat,“ uvedl Wolf. Zajistit to má nová galerie, kterou chce Praha vybudovat. „Kromě epopeje by totiž nabídla i jiné výstavní možnosti a doprovodné programy, které by přilákaly další návštěvníky,“ sdělil radní.

Odletí do Japonska, pak možná do Číny

Velkoformátové obrazy z dějin Slovanů, které jsou národní kulturní památkou, nyní čeká příprava na transport. Ministerstvo kultury na konci loňského roku cestu Japonska povolilo, do Číny ale zatím ne. V Tokiu bude dílo k vidění od 8. března do 5. června.

Japonsko v souvislosti s 60. výročím obnovení diplomatických vztahů s Českou republikou vyhlásilo rok 2017 Rokem české kultury v Japonsku. Jak to bude s případnou cestou do Číny, ministerstvo neřeklo. „Zatím rozhodnuto nebylo a není mi ani známo, že by se tak mělo dít v nejbližších dnech,“ řekla mluvčí resortu Simona Cigánková.

Podle Národní galerie jsou plátna ve výborném stavu a na transport jsou připravena. Proti se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl. Proti vyvezení díla vznikla petice, kterou podepsal i Muchův příbuzný John Mucha a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Epopej by mohla stát na Těšnově

Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Přáním autora ale bylo, aby město epopeji vybudovalo samostatný výstavní pavilon. To se dosud nestalo.

Nejnověji to vypadá, že nová výstavní síň pro epopej by mohla být v místě někdejšího železničního nádraží v Praze na Těšnově. Lokalitu vybrala magistrátní komise a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) s umístěním souhlasí. Konečné slovo budou mít radní.

„Komise nám doporučila jako nejvhodnější místo Těšnov a já s tím souhlasím,“ uvedla primátorka. Vybudování výstavních prostor podle ní lokalitu zkultivuje a oživí. „Pokud by nový domov Slovanské epopeje byl právě v místech, kde dříve stávala budova těšnovského nádraží, přispělo by to navíc i k humanizaci Severojižní magistrály,“ doplnila.

Odborníci Praze doporučili vypsat architektonickou soutěž. Náklady ani termín výstavby nejsou známy.

Aktivní začala být v hledání místa pro epopej Praha 3. Starostka má k dispozici dokument podepsaný přímo malířem Muchou, ve kterém žádá, aby dílo bylo umístěno na vrhu Vítkově. Městská část by tam proto ráda vybudovala pavilon.

Podívejte se, jak Muchovo dílo vypadá:

Fotogalerie
16 fotografií