18. únor 2020
Svátek slaví Gizela, zítra Patrik

Plán na pět nových tratí v Praze: Tramvaje by jely i kilometrovým tunelem

/
 • V Praze možná vyroste 5 nových tramvajových tratí. (ilustrační foto)
  31. ledna 2017 ● 12:15

  V metropoli by mohlo vzniknout pět nových tramvajových tratí. Mezi ně patří například trať do Suchdola, trať z Prahy 6 do Bohnic nebo prodloužení kolejí až do Štěrbohol. Zda k výstavbě některé z nich opravdu dojde a na kolik by vyšly, není jasné. Podívejte se, o kterých tratích Praha uvažuje.

 • 1.

  Propojení Prahy 6 a 8

  Zřejmě největší zásah do městské infrastruktury by bylo tramvajové propojení Prahy 6 z oblasti Podbaby do Prahy 8. Ve špičce Císařského ostrova by vznikl nový most přes Vltavu pro tramvaje, pěší a cyklisty.

   

  Na pravém břehu by trať vedla mezi servisním areálem zoo a školní zahradou České zemědělské univerzity, kde by vznikla zastávka Podhoří-zoologická zahrada. „Předpokládá se také možnost vazby zastávky a pěších tras na případný nový západní vstup do zoo,“ píše se v analýze, kterou zveřejnil Institut plánováná a rozveoje (IPR).

   

  Nahoru do Bohnic by pak tramvaje jely 980 metrů dlouhým tunelem, který by ústil v Mazurské ulici, kde by byla zastávka před obchodním centrem. Vybudování trasy by výrazně zkrátilo cestování z Bohnic na Vítězné náměstí v Praze 6. Lidé by jeli 13 minut bez přestupu, zatímco nyní jim cesta trvá až 40 minut a musí několikrát přestoupit.

 • 2.

  Z Prahy 6 do Suchdola

  Z Prahy 6 by mohla jet tramvaj rovněž do Suchdola. Trať by měřila asi 4,8 kilometru, vznikly by na ní tři tramvajové mosty o celkové délce 85 metrů a končila by v oblasti Výhledů. Z této tratě by odbočovala výše uvedená trasa do Bohnic. Problémem tohoto návrhu je podle IPRu neuzavřená otázka urbanistického začlenění trasy do území.

 • 3.

  Z Bohnic do Kobylis

  Bohnice by mohly tramvaje propojit rovněž s Kobylisy, jezdily by ke stanici metra. Tam by se nová trasa napojila na současnou tramvajovou síť. V návrhu jsou vypracovány tři varianty. Z nich IPR společně s dalšími městskými organizacemi vybral vedení tratě z ulice Pod Sídlištěm do Klapkovy.

 • 4.

  Z Ústředních dílen DP do Štěrbohol

  Další trasu navrhl institut do Štěrbohol k obchodnímu centru. Šlo by o prodloužení současné tratě, která končí v zastávce Ústřední dílny dopravního podniku.


  Také tady má IPR dvě varianty. Z nich doporučil jižní, kdy by trať z Černokostelecké vedla mimo velkou křižovatku s Průmyslovou a ulicí Rádiovou by tramvaje vjely do Ústřední, přičemž tramvajová smyčka by byla za nákupním centrem. Trasa by měřila 1804 metrů a byly by na ní dva mosty.

 • 5.

  Z Malovanky na Strahov

  Posledním návrhem je vybudovat odbočku z Malovanky na Strahov. Měřila by 1250 metrů a končila by u stadionu v navržené smyčce Stadion Strahov. „Na úrovni studie nejsou známa zásadní rizika, která by projekt v rámci další přípravy znemožnila,“ zmiňují se v analýze.

 • 6.

  Další tratě

  V minulosti se mluvilo rovněž o prodloužení trati z Barrandova kolem Holyně do Slivence nebo o prodloužení z Divoké Šárky v Praze 6 do sídliště Dědina. Ani v jednom případě nebylo o stavbě zatím definitivně rozhodnuto. Měly by ale vyrůst do roku 2020.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy