Soubor panelových domů s 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.

Nájemníci s prodejem nesouhlasí a tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit. „Považujeme celé výběrové řízení za nelegitimní včetně jeho výsledku,“ řekl Ondřej Václavík za iniciativu Moje Písnice.

Zástupci nájemníků podle něj mají připravené podklady pro několik druhů právních kroků. ČEZ jejich argumenty odmítá.

Společnost Kennial potvrdila, že obdržela oznámení, že se stává vítězem výběrového řízení. „Arca se zavazuje, že bude plnit všechny smluvní a zákonné podmínky. Deklarujeme, že budeme hledat optimální konsensus se současnými nájemníky bytů týkající se jak výše nájemného, tak i jejich odprodeje,“ řekla mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

„Arca získala bytový fond se 739 byty o rozloze 54 tisíc metrů čtverečních,“ dodala.

Starosta: ČEZ se bál, že nabídku podáme

O nákupu bytů uvažovalo i hlavní město, nakonec ale nabídlo bezúročnou půjčku Praze-Libuši, pod kterou Písnice spadá. Městská část ji však podat nestihla. „Z šesti vyžádaných dokumentů jsem dostal jen jeden. Město nám přípravu nevyžádané nabídky znemožnilo,“ řekl starosta Jiří Koubek (TOP 09).

Podle dřívějšího vyjádření primátorky Adriany Krnáčové (ANO) město poskytlo součinnost už tím, že schválilo půjčku. Podat nabídku podle ní měla radnice sama. Podle původních informací mělo vyhodnocení nabídek trvat několik měsíců. „Spěch společnosti ČEZ ukazuje, že se báli, že Praha nebo městská část nabídku podá,“ řekl starosta.

Slovenský podnikatel Krúpa, který je statutárním ředitelem firmy Kennial, se angažuje také například v kauze OKD - dříve nabídl, že firmu koupí. Téma probíral i s prezidentem Milošem Zemanem, za jehož podporovatele se označuje a který mu popřál v plánu pomoci nájemníkům bytů OKD hodně štěstí. OKD řadu let vlastnil finančník Zdeněk Bakala, kterého hlava státu označila za hyenu.

V Česku vlastní Krúpova firma Arca Capital Bohemia například výrobce minerálních vod Karlovarská Korunní a Ondrášovka.

Podívejte se, jak vypadaly demonstrace občanů proti prodeji:

Fotogalerie
34 fotografií