„Rada MČ Praha-Libuš na dnešním mimořádném jednání zhodnotila stávající situaci ohledně privatizace sídliště Písnice se závěrem, že preferuje zrušení vyhlášené veřejné soutěže a zahájení jednání o prodeji bytů přímo nájemníkům,“ uvedl v pondělí Koubek.

Pokud veřejná soutěž nebude zrušena, žádá dnešním rozhodnutím Libuš společnost ČEZ o prodloužení lhůty pro podání nabídky do veřejné soutěže do 27. června 2017. „To proto, aby zastupitelstvo městské části Praha-Libuš mělo možnost po důkladném zvážení všech okolností, podmínek a příslušných analýz rozhodnout, zda podá nabídku do veřejné soutěže,“ uvedl starosta.

ČEZ je však proti. „Bereme na vědomí, že Praha-Libuš se v tuto chvíli nehodlá zapojit do běžícího výběrového řízení, které po prodloužení trvá již téměř půl roku. I s ohledem na ostatní účastníky tendru, kteří se po tuto dobu věnují a investují do přípravy nabídek, nevidí ČEZ z pohledu akciové společnosti důvody toto výběrové řízení zrušit či termín podávání nabídek o takto významný čas prodloužit,“ řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Pražští zastupitelé schválili v pátek neomezenou půjčku pro městskou část na nákup bytů. Podle Koubka je ale toto řešení pro radnici nevhodné a do dražby by se mělo přihlásit hlavní město. Jeho návrh ale zastupitelé odmítli.

Půjčka podle Koubka radnici neúměrně zadluží. Roční rozpočet Libuše je 40 milionů korun. Libuš proto žádá hlavní město, aby své rozhodnutí změnilo a peníze dalo radnici prostřednictvím takzvané vázané dotace.

Obyvatelé chystají další demonstraci

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Celková podlahová plocha bytů je přes 54 tisíc metrů čtverečních.

Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Nájemníci tvrdí, že měli přislíbeno, že si budou moci byty odkoupit. V pondělí v podvečer budou opět demonstrovat před úřadem vlády.

Podívejte se na fotky z nedávných protestů:

Fotogalerie
54 fotografií