Městská část Praha-Libuš preferuje jednání o tom, že se byty prodají přímo nájemníkům. Pokud veřejná soutěž, která má být uzavřena v pátek 2. prosince, nebude zrušena, žádá městská část o prodloužení lhůty pro podání nabídek do 27. června 2017.

Důvodem prodloužení je to, aby se Libuš na soutěž stihla připravit. Na případnou koupi bytů má městská část schválenou neomezenou bezúročnou půjčku od pražského magistrátu. ČEZ ale v úterý zopakoval, že veřejnou soutěž nezruší a její páteční termín neprodlouží s ohledem na ostatní účastníky tendru.

Obyvatelé Písnice kvůli zrušení soutěže opět v pondělí demonstrovali před Úřadem vlády, ve středu přijdou před ministerstvo financí. Od ministra financí Andreje Babiše (ANO) chtějí, aby prodej bytů firmou většinově ovládanou státem zastavili. Ministerstvo financí státní podíl v ČEZ spravuje. Babiš ale už dříve řekl, že zasahovat do věci nemůže, protože jde o záležitost dozorčí rady.

Koubek půjde žádat pomoc od Sobotky

„Všichni víme, jak složitě se rodila možnost účasti Prahy nebo městské části ve veřejné soutěži. Společnost Naxos až včera změnila pravidla soutěže tak, aby se naše městská část vůbec mohla účastnit. Do včerejška tak ČEZ oficiálně s městskou částí vůbec nepočítal. Požádám pana premiéra Sobotku o informaci, jakým způsobem se vláda postaví k soutěži, která vykazuje značné pochybnosti. Požádám pana premiéra o osobní schůzku,“ vysvětlil starosta Jiří Koubek.

Obyvatelé sídliště Písnice a ulice Bělocerkevské za své byty už několikrát demonstrovali.
Obyvatelé sídliště Písnice a ulice Bělocerkevské za své byty už několikrát demonstrovali.
Autor: David Malík

Spokojena není ani iniciativa Moje Písnice. „Půl roku se snažíme různými způsoby hovořit s ČEZem. Nejen že jsme demonstrovali, ale snažili jsme se i o konstruktivní debatu. ČEZ nás víceméně ignoroval, pouze nás vyzýval k účasti, která se ale v daném čase nedala stihnout,“ vysvětlil mluvčí Mojí Písnice Ondřej Václavík.

Nájemníci nejsou velkým investorem, a tak nemůžou ČEZu ze dne na den podat miliardovou nabídku. „ČEZ tvrdí, že kdybychom se do soutěže přihlásili, vyšel by nám vstříc. Na příkladu městské části, která to udělala, je ale dobře vidět, že bychom stejně nepochodili. Zkrátka se s námi nikdy nepočítalo a celé to divadlo má skončit za zataženou oponou, kde budou právníci ČEZu losovat z klobouku, kdo si koupí naše domovy,“ připomněl Václavík.

Odhadní cena: 1,2 miliardy

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit. ČEZ chce prodat přes 700 bytů jako celek za nejvyšší nabídnutou cenu. Odhadní je 1,2 miliardy korun. Nájemníci byty chtějí odkupovat jednotlivě.

ČEZ tvrdí, že byty v Písnici nabízel nájemníkům k prodeji v roce 2003. Poté obdržel od jiného subjektu nabídku za vyšší cenu. Prodej proto musel pozastavit, protože by to bylo v rozporu s péčí řádného hospodáře. Od té doby se podle firmy zhruba deset let táhly soudní spory.

 Podívejte se na fotografie, jak lidé demonstrují za své byty:

Fotogalerie
17 fotografií