Pouhých několik desítek minut po incidentu v německém hlavním městě, kdy kamion vjel do davu na vánočních trzích a řidič tím podle posledních informací 12 lidí zabil a 48 zranil, policie v Praze zesílila hlídky.

Ty se vydaly na Staroměstské a Václavské náměstí, v úterý navíc začaly hlídat i další důležitá místa a památky. Policisté jsou vyzbrojeni samopaly Heckler Koch MP5 a G36 c. Zároveň mají kromě jiného i neprůstřelné vesty. O bezpečnost v ulicích by se měly starat speciální pořádkové jednotky a pohotovostní motorizované jednotky.

Praha zároveň posílila bezpečnostní opatření v MHD. Strážníci věnují také mimořádnou pozornost odloženým věcem, odstaveným vozidlům a jakémukoliv podezřelému chování.

Není také vyloučeno, že v předvánočním období a během svátků budou nanejvýš posílena bezpečnostní opatření například v nákupních centrech. Bližší seznam ale policie nechce prozrazovat.

Armáda zatím ne

Česku nehrozí žádné konkrétní teroristické nebezpečí. Zpravodajská skupina se shodla na zachování prvního stupně ohrožení terorismem. Novinářům to po úterním jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), policejním prezidentem a zástupci zpravodajských služeb řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V závěru roku bude podle něj na místech s vyšší koncentrací lidí masivně přítomna policie. Chovanec počítá s nasazením několika stovek policistů, armáda by se na opatřeních podílet neměla.

Video
Video se připravuje ...

Výroky státníků k útokům v Berlíně: Zlý večer pro Německo i Evropu Reuters, Blesk, Hudební banka

Sobotka novinářům řekl, že pondělní útok v Berlíně byl odporný a nelidský. Z dosud dostupných informací podle něj zatím vyplynulo, že mezi útokem a Českem neexistuje žádný styčný bod. „Chci konstatovat, že prioritní je pro nás bezpečnost občanů ČR,“ řekl.

Fotogalerie: Útočník v kamionu zabíjel na vánočních…
109 fotografií

VŠE O ÚTOKU V BERLÍNĚ ČTĚTE ZDE >>

Podívejte se na fotky policistů v ulicích Prahy i útoků v Berlíně a Ankaře:

Fotogalerie
57 fotografií