Dávno jsou pryč doby, kdy služební vozidla „měšťáků“ měla omezené vybavení a strážníci si stěžovali na nekvalitní výstroj. „Změnilo se naše vybavení hodně k lepšímu. Nejvíce používáme asi hasicí přístroje, startovací kabely, základní věci v lékárničce i třeba vodítko na psy. Máme také mnohem více věcí na naši ochranu,“ říká redaktorovi Blesk.cz strážník Tomáš Klouzal (37).

V nových vozidlech mají městští policisté k dispozici rozličné věci. Vybaveni jsou například i na přestřelky, ve vozidlech mají neprůstřelné vesty a helmy. Tu použil Tomáš jednou, ale zároveň to pro něj byl asi nejkritičtější zásah v jeho kariéře.

Video
délka: 00:23.91

Nový Volkswagen Caddy Tadeáš Provazník

„Asi nejtěžší zásah, kterého jsem se zúčastnil, bylo, když muž vyhrožoval ostrou nabitou zbraní své partnerce, když byl opilý. Dopadlo to naštěstí dobře, k výstřelu nedošlo, ale šli jsme tam v neprůstřelných vestách, a to člověk nikdy neví, co se může stát,“ svěřuje se dále Klouzal. 

Během chvíle záchranářem

Nově mají strážníci v mnohých vozidlech kromě lékárniček i defibrilátory. Jen během posledního roku takto dokázali při zásazích zachránit život přibližně 15 lidem. „I kdybychom měli zachránit jen jednoho člověka a jindy defibrilátory nepoužít, tak to za to rozhodně stojí,“ říká mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová.

Větší vozidla jako Volkswagen Caddy, kterých mají policisté 22 zcela nově, ukrývají mimo „botiček“ a defibrilátorů také rozličné další vybavení pro řešení situací, se kterými si dříve strážníci nemohli poradit.

„Zavazadlový prostor byl sekundárně určen k vestavbě speciální konstrukce se dvěma výsuvnými kontejnery pro ukládání „botiček“ a speciálního vybavení, jako jsou ochranné přilby, neprůstřelné vesty, záchranářský batoh nebo automatizovaný externí defibrilátor,“ doplňuje Seifertová.

Nové vozidlo Hyundai i30
Nové vozidlo Hyundai i30
Autor: David Malík

Kromě Volkswagenů mají policisté nově i vozidla Hyundai i30. „Nová služební vozidla jsou vybavena zcela novým výstražným světelným a zvukovým zařízením, radiostanicemi a kamerovým systémem, který bude monitorovat dění před a za vozidlem. Záznamy z kamer budou následně využívány k řešení případného přestupkového jednání,“ popisuje Seifertová.

S tímto vozidlem slouží nově i strážnice Adéla Postulková (42). „Dříve jsem sloužila u parkové hlídky a nově jsem teď u motorizované hlídky,“ říká pro Blesk.cz. Změna to pro ni ale není tak výrazná. „Vždycky mě potěší, když nám lidé za naši práci děkují, ale občas se najdou i lidé, kteří nás vidí neradi, to k tomu patří. U městské policie jsem asi 13 let a jsem ráda, že naše vybavení je pořád lepší. Například uniformy máme hodně kvalitní a moderní,“ popisuje nakonec.

Podívejte se, co všechno v nových vozidlech městské policie najdete:

Fotogalerie
26 fotografií