Problematické přejezdy, kde často lidé nerespektují výstražná signalizační světla a spuštěné závory, se nacházejí také v Praze 6. Konkrétně se jedná o oblast Liboci a Ruzyně. „Zde je skutečně známo, že lidé často zákaz nerespektují a zbytečně riskují své životy,“ potvrzuje redakci Blesk.cz Robert Vacek z Autoklubu České republiky.

Rozhodli jsme se proto místo podrobit pozorování. Železniční přejezd v Ruzyni se nachází hned u místní železniční stanice na trase Praha–Kladno v ulici Drnovská. Vzhledem k uvedené trase po zdejších kolejích jezdí každý den velké množství vlaků, závory zde klesají mnohdy i každou čtvrt hodinu.

Neukázněná žena, která přešla koleje mezi dvěma projíždějícími vlaky.
Neukázněná žena, která přešla koleje mezi dvěma projíždějícími vlaky.
Autor: Daniel Vitouš

Riskují pěší i jedoucí

Během prvního pozorování se zdá být všechno v pořádku. Signalizační světla se rozsvítila a první přijíždějící auto spořádaně zastavilo ještě před tím, než klesly samotné závory. Projel první vlak, ale závory zůstaly dole. Na přejezdu se najednou objevila žena – chodec, která bez rozvahy obešla překážku, rozhlédla se po kolejišti a bezostyšně přešla na druhou stranu. Jen několik vteřin poté se místem v opačném směru prohnal druhý vlak.

Hned při dalším průjezdu vlaku byla redakce Blesk.cz svědkem dalšího rizika, tentokrát ze strany řidiče. V okamžiku, kdy se rozsvítilo signalizační a zvukové zařízení, přejelo koleje první auto. Bylo však rozjeté a pravděpodobně nemělo šanci včas zareagovat. Chvíli po něm ale přes koleje projel další vůz, tentokrát taxík. Ten už měl podle všeho dostatek času zastavit.

Podívejte se, jak lidé na přejezdu v Praze riskují:

Video
délka: 01:53.00

Lidé hazardují na železničním přejezdu v pražské Ruzyni. Daniel Vitouš

Na základě pozorování je patrné, že hazard se životem se může na železničním přejezdu v Ruzyni dít opravdu často.

V Liboci je to ucpané

Zcela jiná situace panuje v sousední Liboci, kde se nachází železniční přejezd přes stejnou trať v ulici Litovická. Zde totiž během naší přítomnosti byla v dopoledních hodinách všedního dne tato ulice beznadějně ucpaná. Krátký, zhruba stometrový úsek jsme zdolávali asi 10 minut. O rychlém průjezdu bezohledných řidičů tedy nemohla být řeč. „To je tady pořád,“ posteskl si redakci Blesk.cz místní pejskař při venčení.

Dopravní zácpa v Liboci
Dopravní zácpa v Liboci
Autor: Daniel Vitouš

Mimoúrovňovou křižovatku nečekejte

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) z hlediska porušování zákona a hazardování s lidským životem na přejezdu v pražské Ruzyni žádné změny neplánuje.

„Dle legislativy je tento železniční přejezd řádně zabezpečen, signalizace i závory fungují. Z důvodu prostorového uspořádání zde bohužel není možné zajistit pro vlaky a auta mimoúrovňovou křižovatku,“ vysvětluje mluvčí SŽDC Marek Illiáš. Podle něj takové opatření běžně stojí 80 až 100 milionů korun.

Projíždějící vlak na železničním přejezdu pražské Ruzyně
Projíždějící vlak na železničním přejezdu pražské Ruzyně
Autor: Daniel Vitouš

Rizikové chování řidičů a chodců na takových místech monitoruje policie, není ale z logických důvodů v jejích silách hlídat všechny přejezdy 24 hodin denně. „Je to na ukázněnosti jednotlivých řidičů a také na tom, jestli jim kvůli pár ušetřeným minutám stojí za to riskovat vlastní život,“ dodává k tématu Illiáš.

Prohlédněte si riskantní chování některých lidí na přejezdu:

Fotogalerie
17 fotografií