Jako každý rok si lidé na přelomu října a listopadu připomínají osoby, které je opustily. A toho využívá mnoho zlodějů, kteří předměty položené na hrobech kradou. Může jít i o maličkosti jako svíčky. Proto v období mezi koncem října a prvním listopadovým týdnem uvidíte na hřbitovech mnohem více strážníků.  

„Zvýšený dohled nad pražskými hřbitovy a jejich okolím zahájila městská policie již v pátek 28. října a tyto častější kontroly budou pokračovat až do neděle 6. listopadu,“ říká pro Blesk.cz mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Stovky strážníků navíc

A nejde jen o pár policistů. V Praze jich je ve službě navíc hned několik stovek. „Zvýšený dohled tak bude denně v rámci výkonu služby zajišťovat více než 200 strážníků,“ doplňuje mluvčí. To ale není jediná jejich práce.

Strážníci v období Dušiček střeží hřbitovy mnohem více než obvykle.
Autor: Michaela Lišková

„Kromě pěších hlídek budou na některých pražských hřbitovech zajišťovat dohled nad veřejným pořádkem také strážníci na koních. V noci se pak na okolí hřbitovů zaměří strážníci z útvaru psovodů společně se psy,“ pokračuje Seifertová.

Cílem zloději a vandalismus

Nejde ale jen o zloděje. Hroby během roku poničí spousta vandalů a Dušičky jsou pro ně jako magnet. „Strážníci budou svou přítomností především preventivně působit proti možným krádežím pietních předmětů a osobních věcí návštěvníků,“ dodává Seifertová.

„Podle našich letitých zkušeností se z náhrobků odcizuje prakticky cokoli, co se dá zpeněžit – sošky, okrasné kování, svíčky, ale i květinová výzdoba,“ říká dále.

Žebrání i záchrana života

Minulý rok ale například dokázali strážníci zachránit na hřbitově muže, což by se při obvyklém počtu strážníků nemuselo povést. „K zajímavostem patří záchrana života starého muže, kterého našli strážníci na Olšanských hřbitovech v nočních hodinách ležícího mezi náhrobky. Podle vyjádření lékařů mu strážníci včasnou první pomocí zachránili život,“ popisuje mluvčí.

Někteří bezdomovci, a nejen oni, ale sází také na psychické rozpoložení pozůstalých a u hrobů i žebrají. „Nejnovější případ, který naši strážníci řešili, byla žebrající osoba v okolí hrobů,“ sděluje na konec Seifertová.

Fotogalerie
6 fotografií