Na Den vzniku samostatného českého státu, který si připomínáme vždy 28. října, otevře většina obchodních center. Nakoupíte ale pouze v menších prodejnách.

Nákupní centra Chodov a Černý Most zůstanou otevřena. „Je odpovědností jednotlivých provozovatelů prodejen ve zmíněných obchodních centrech, aby zákon dodržovali,“ uvedl provozovatel Unibail-Rodamco.

„O svátku 28. října budou mít obchody s rozlohou nad 200 čtverečních metrů zavřeno, ostatní obchody, tedy ty s rozlohou pod 200 čtverečních metrů, a provozovny (sauna, fitness, kino, restaurace, kavárny) budou mít otevřeno,“ dodala Markéta Nová z Obchodního centra Metropole Zličín. Stejné to bude i v Palladiu, otevřena tak bude zhruba pětina z celkového počtu tamních obchodů.

Zavřeno jen někde

Pražské Obchodní centrum Arkády Pankrác ve svátek nakupujícím uzavřou. Tesco na státní svátek 28. října zavře své velké prodejny. Naopak malé obchody sítě Žabka budou, až na prodejnu v pražských Čimicích, otevřené. V provozu bude i šest obchodních center, které řetězec provozuje a ve kterých zůstanou v provozu některé menší prodejny.

Hračkářství Hamleys v centru Prahy zůstane 28. října otevřeno, hračky ale prodávat nebude. „My budeme mít v zákonem určených dnech otevřeno s tím, že nebude probíhat prodej a atrakce v našem obchodě budou zdarma,“ uvedl ředitel Hamleys Pavel Čmelík.

„Dotázali jsme se jak zaměstnanců, tak zákazníků, a nikdo obchody zavřené mít nechce. Zákazník chce mít volbu dělat si, co uzná za vhodné, a nechce, aby mu nikdo zakazoval určitý druh činnosti. Zaměstnanci se většinou předhánějí, kdo půjde ve svátek do práce, protože za to dostávají extra odměnu,“ dodal Čmelík.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.