Kotvu, jedno z nejznámějších pražských obchodních center, koupila Pražská správa nemovitostí. Novým vlastníkem se tak stává miliardář Václav Skala. Deník E15 v jednom ze svých článků uvedl, že za budovu zaplatil okolo 2,2 miliardy Kč.

Smlouva o prodeji byla podepsána ve čtvrtek v Praze. Obchod byl uzavřen na základě tendru. Do něj se Kotva dostala s dalšími nemovitostmi nakoupenými irskými developery, kteří za hospodářské krize nebyli schopni splácet své půjčky, a o jejich aktiva se přihlásily banky. Při státem organizované záchraně irských bank se pak tyto reality dostaly pod dozor konsolidační agentury, která se stará o jejich prodej.

V Praze mají i další plány

„Plánujeme budovu spravovat a dále rozvíjet v horizontu mnoha let,“ uvedl za PSN Jiří Švorc, který je za odkup zodpovědný. A doplňuje, že se jedná o další zajímavou budovu se silnou historií a na velmi lukrativní adrese. Pražská správa nemovitostí vlastní v metropoli například Tančící dům a rekonstruuje secesní hotel Evropa na Václavském náměstí. Firma působí také třeba v Pardubicích, Kladně a Hradci Králové.

Kotva má zhruba 30 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a nabízí 300 parkovacích míst. Budova byla postavena v letech 1970 až 1975 a po svém otevření patřila mezi největší obchodní domy v Evropě. Kotva je považována za jednu z nejzajímavějších československých budov 70. let. Její půdorys připomíná včelí plástev a tvoří ho několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Budovu navrhli manželé Věra a Vladimír Machoninovi.

Fotogalerie
8 fotografií