Česku hrozí miliardová arbitráž: Kvůli Kotvě!

Obchodní dům Kotva  (Autor: wikipedia.org)
Autor: ČTK - 
5. ledna 2010
15:41

Česku kvůli pražskému obchodnímu domu Kotva hrozí arbitráž za miliardu korun. Soudit se chce kyperská společnost Forminster Enterprises Limited, která se dožaduje náhrady škody kvůli sporu o vlastnictví Kotvy.

Uvedl to server iDnes.cz. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Společnost Forminster doručila ministerstvu financí tzv. oznámení o sporu. Poté běží standardní šestiměsíční lhůta pro jednání obou stran a případné smírné řešení. Po uplynutí této lhůty Forminster může, ale nemusí, podat arbitrážní žalobu," sdělil Jakob, podle kterého společnost Forminster doposud vyčíslila své nároky na 995 milionů korun. Půlroční lhůta vyprší v dubnu.

Forminster se dožaduje náhrady škody za soudní rozhodnutí, které firmě zastavilo výkon akcionářských práv ve společnosti Kotva, jež se přejmenovala na K-T-V invest. Tím měla ČR porušit dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi ČR a Kyprem, řekl Jakob. K-T-V invest už je z rejstříku vymazaná, převzala ji Česká investiční a správcovská. Obchodní dům od března 2005 vlastní irská investiční a developerská společnost Markland, která za něj zaplatila více než 50 milionů eur.

Ministerstvo financí v pondělí vypsalo výběrové řízení na právní zastupování státu při smírném řešení sporů a v rozhodčích řízeních s firmou Forminster Enterprises Limited. ČTK to zjistila z přehledu veřejných zakázek na serveru www.centralniadresa.cz. "Nelze předem odhadnout, jaké budou náklady na tento případ. Zásadním způsobem to totiž závisí na průběhu sporu," uvedl Jakob.

Forminster figuruje v kauze investičních fondů Trend a Mercia, kde o peníze přišlo přes 100.000 lidí. Na Forminster byly převedeny akcie Kotvy z fondu Trend. Soudy ale stále řeší, zda to byl prodej akcií, nebo jen půjčka.

Převod akcií včetně cenných papírů Kotvy z investičního fondu Trend na kyperskou firmu je považován za jeden z největších případů tunelování v české historii. Původní akcionáři Trendu tak přišli údajně o více než miliardu korun.

Kotva byla otevřena před čtvrtstoletím a tehdy byla největším obchodním domem v socialistickém Československu. Návštěva Kotvy patřila před rokem 1989 k pravidelným rituálům každého návštěvníka hlavního města. Obchodní dům Kotva je nyní postupně rekonstruován, jeho oprava má být dokončena v roce v roce 2011.

sakra ( 6. ledna 2010 09:43 )

"Ti vládní z.m.r.d.i. jen přihlížejí". Kdepak ti se právě na těchto případech kapsují.

gogo ( 5. ledna 2010 22:34 )

Je to úplně stejné jako kdyby někdo vymáhal pokutu na bezdomovci !

petrzkopecku ( 5. ledna 2010 15:35 )

S arbitráží musí souhlasit obě strany, jinak se věc projednává jako běžně u soudů. Jak však naše země zjistila, arbitři se dají lehce uplatit, tak proč na ty arbitráže přistupovat a nesoudit se třeba 20 let. Tady musí stát tedy zastupovat nějací šmejdi, kteří tím, že na arbitráž přistoupí, okrádají stát a jistě z toho mají pěkný balík. Na ně je potřeba se podívat.

smrk ( 5. ledna 2010 15:09 )

Každé takové firmě, která hrozí arbitráží bych tady udělal peklo na zemi, neustálé kontroly zboží,dodržování bezpečnosti práce a další. Tak bych jim to tady znechutil, že by šli odsud rádi a zadarmo. Na druhou stranu, tady se objevují věci o kterých obyčejní lidé nemají ani tušení, stát cizákům něco garantuje a pokud to není podle nich tak vyhrožuje arbitrážema. K.u.r.v.a. jak je možné, že soukromá firma je krytá státem - já mám dílnu ( 1 zaměstnance) a od státu jsem za 20 let nedostal ani floka - ale stát má natažený pracky na prachy pořád

smrk ( 5. ledna 2010 15:04 )

Běžte už opravdu do p.r.d.e.l.e. - koukám, že kdejaká zahraniční firma se tu láduje našima prachama a ti vládní z.m.r.d.i. jen přihlížejí - opravdu už na ně vzít vidle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud