„Dne integrovaného záchranného systému se ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy účastnilo 12 lidí, z toho tři dispečerky, čtyři zdravotničtí záchranáři, kteří předvedli první pomoc, resuscitaci a také přístrojovou techniku, dále pak dva řidiči sanitek a koordinátorka. Na místě byla také dvě speciální vozidla – kamion Golem a terénní náklaďák Atego,“ uvedl Dominik Horn, mluvčí pražské záchranky. 

Golem je český vynález, který nemá ve světě obdoby a slouží pražským záchranářům v případě hromadných neštěstí nebo přírodních katastrofách. Na pilno má například při oslavách konce roku.

Atego je zase terénní verzí vozidla pro likvidaci následků mimořádných událostí, které slouží k přiblížení postižených osob z nepřístupného terénu do míst, kam se bez potíží dostanou standardní vozy.Zejména u dětí vzbudila zájem také hasičská auta a hasicí hadice. Zaujala i vojenská technika. Návštěvníci si mohli navíc na vlastní kůži vyzkoušet i simulátor nárazu. Ten zaujal i redaktorku Blesk Praha. 

„Když jsem přišla, tak jsem zahlédla, jak všichni od simulátoru odchází. Zejména ze strachu. Byť jsem zažila dopravní nehodu na motorce, neváhala jsem a šla do toho,“ uvedla Eva Fornálová, redaktorka Blesku. „Po nárazu to cuklo a zabolelo, ale jsem celá. Stálo to za to,“ dodala.

Podívejte se, jak funguje simulátor nárazu: 

Video
délka: 00:49.79

Na Výstavišti v Holešovicích se konal Den integrovaného záchranného systému. Eva Fornálová