Pozvánky na koncerty, nabídky řemeslných prací či finančních služeb. Ty často visí na sloupech veřejného osvětlení.

Z celkového počtu zhruba 135 tisíc sloupů veřejného osvětlení se nelegální výlepy pravidelně objevují asi na desetině z nich,“ popsal Pavel Donev z divize Realizace zakázek společnosti Eltodo, která spravuje veřejné osvětlení v Praze.

Týdně odstraní stovky černých polepů. Na některých místech se přitom objeví do pár hodin znovu.

Tomu má bránit speciální nátěr Antiplakát. „Nátěr aplikujeme na sloupy, kde se černé polepy objevují nejčastěji. Jde o centrum města a lokality v blízkosti zastávek metra a MHD. Antiplakát má speciální strukturu, takže znesnadňuje vylepení plakátů. A pokud se přesto podaří lampy polepit, tak usnadňuje jejich odstranění,“ dodal Donev.

Tisíce případů, kdy pomohly štítky

A proč jsou černé polepy nebezpečné? Často zakrývají speciální štítek s číslem. Ten se nachází ve výšce očí a je občas jedinou možností, jak záchranářům, policistům či hasičům sdělit, kde se přesně nacházíte.

„Jen za loňský rok evidujeme 1757 událostí, které byly lokalizovány pomocí štítku na veřejném osvětlení. Pokud volající nezná přesnou adresu, dispečerka ho navádí k tomu, aby šel k lampě a číslo štítku přečetl. Ona ho pak zadá do databáze a my jsme schopni naprosto přesně lokalizovat volajícího,“ popsal Blesk.cz mluvčí pražské záchranky Dominik Horn.

„Tento způsob je ideální zejména v oblastech s obtížnou lokalizací. Například v Krčském lese, Stromovce, ale třeba i na Pražském okruhu,“ dodal Hříbal.

Hasičům nahlásí číslo štítku 10 až 20 lidí denně, u policistů je to podobný počet. „Ročně jde zhruba o pět tisíc volajících,“ uvedl za pražské policisty plukovník Petr Matějček.