Fena kanadského retrívra pomohla na Vinohradech už spoustě pacientů neurologie a léčebny dlouhodobě nemocných. Dokázala například rozmluvit člověka, který kvůli úrazu přišel o schopnost komunikace.

Tím, že kolem sebe rozdává radost, dovedla také přimět pacientku k tomu, aby rozcvičila nemocnou nohu. Do té doby přitom nemocná žena odmítala v léčbě spolupracovat.

Léčebný efekt po návštěvě Wicky na oddělení neurologie v nemocnici je evidentní okamžitě. „Poté co díky Wicky pacientka začala mluvit, nám druhá žena na pokoji říkala: Takhle ta paní předtím vůbec nemluvila,“ vysvětluje terapeutka Tereza Hošková.

Wicky dostává pochvalu za léčebný výkon.
Wicky dostává pochvalu za léčebný výkon.
Autor: Dobrovolnický program FNKV

Pacienti jsou po hrátkách s Wicky nadšení, plní energie, mají motivaci k uzdravení.

„Většina lidí si pod pojmem canisterapie představuje pouze polohování psů na lůžku u ležícího pacienta. Ve skutečnosti je to ale spousta dalších aktivit, které lidem pomáhají. Nemocní se aktivují tím, že se například musí zvednout a jít za pejskem na chodbu, nebo se právě na neurologii posadí a díky návštěvě Wicky se rozmluví,“ uvedla Hošková.

Téměř nikdo psí pomoc neodmítl

Přínos terapie pomocí psí přítomnosti si podle koordinátorky dobrovolníků FN Královské Vinohrady Barbory Houskové pacienti velice pochvalují, což potvrzuje i majitelka Wicky. „Za několikaletou praxi jsem se setkala pouze s jediným pacientem, který doslova řekl, že psy nemá rád,“ prozradila Hošková.

Tereza Hošková se svou parťačkou v terapii Wicky
Tereza Hošková se svou parťačkou v terapii Wicky
Autor: Dobrovolnický program FNKV

„Jde o interní dobrovolnický program, úzce spolupracujeme s neziskovou organizací Lékořice, která tyto programy zastřešuje i v dalších nemocnicích,“ vysvětluje Housková.

Terapie může dělat i „voříšek“

„Naši canisterapeuti docházejí kromě neurologické kliniky a léčebny dlouhodobě nemocných také na další místa nemocnice, pokud to okolnosti umožňují. Ne na všechna oddělení pejsci vzhledem k hygienicko-epidemiologickému režimu mohou, mezi tato oddělení patří například chirurgické obory nebo oddělení, kde jsou hospitalizovaní pacienti s nízkou imunitou,“ vysvětluje systém canisterapie Housková.

Wicky jakožto kanadský retrívr má velice vhodné předpoklady k tomu, se specializovaným „léčebným“ psem stát, vyložené omezení ale v tomto případě neexistuje.

Podle majitelky Wicky Terezy Hoškové není dokonce nutné, aby pejsek měl průkaz původu, a terapie proto může dělat jakýkoliv „voříšek“. Je pouze nezbytné, aby zvíře absolvovalo canisterapeutickou zkoušku.

Pomáhat s pejskem můžete i vy

„Naše nemocnice má celkem 35 dobrovolníků, jsou mezi nimi také školení canisterapeuti a psovodi. Dobrovolníci docházejí na oddělení, které si vyberou, naslouchají přitom pacientům, pomáhají jim odpoutat pozornost od své nemoci. Dobrovolníci otevírají nová témata komunikace a pomáhají lidem s motivací k uzdravení,“ vysvětluje koordinátorka Barbora Housková.

Pokud by se kdokoliv k této práci rozhodl, je podle ní v místním týmu dobrovolníků vítán.

Pacienty v nemocnici dokáže potěšit také kocour Pinďa.
Pacienty v nemocnici dokáže potěšit také kocour Pinďa.
Autor: Dobrovolnický program FNKV

Léčí také kočky, šneci a ježci

Canisterapie je specializovaným odvětvím celé disciplíny s názvem zooterapie. Jak dobrovolníci z Vinohrad redakci Blesk.cz prozradili, existuje spousta dalších velice neobvyklých zvířat, která lidem pomáhají s léčbou.

„Začali jsme například také s felinoterapií, tedy léčbou za spolupráce s kočkou. Na kocourka Pinďu pacientky reagovaly úžasně,“ popisuje Barbora Housková.

Tereza Hošková do výčtu netradičních zvířat, která asistují při léčbě, zařadila ještě králíky, miniprasátka, holuby, šneky a australské ježky. „Pomáhají například v domovech důchodců a také spolupráce s těmito zvířaty mají skvělé výsledky,“ uzavřela téma Hošková.

Podívejte se na psí terapeuty:

Fotogalerie
9 fotografií