Je mi padesát a do Mlíčňáku jsem chodila od základní školy. Na jahodový koktejl, ten byl můj nejoblíbenější. Vyhlášené byly i palačinky,“ svěřila Blesk.cz paní Alexandra, zatímco smutně hleděla do zavřené provozovny.

„Nevěděla jsem, že plánují zavírat. Zjistila jsem to až teď, je to ohromná škoda. Mlíčňák a švadlenka vedle se tu držely celou dobu,“ vzpomíná.

„Chodila jsem sem od základní školy,“ vzpomíná paní Alexandra.
Autor: Matěj Smlsal

„Mlíčňák“ se rozhodla majitelka zavřít kvůli vysokému nájmu. Neoblomily ji ani nářky návštěvníků.

Nájem byl vysoký a v této lokalitě si na sebe provozovna prostě nevydělá. To bychom nemohli mít chlebíček za dvacku, ale mnohem dražší,“ řekla Blesk.cz majitelka Jitka Chválová.

Ona tu pracovala 26 let. Jak dlouho tu podnik existoval, netuší. Z doslechu ale ví, že už za 1. republiky tu prodávali lahůdky, za totality se pak z provozovny stal klasický „mlíčňák“.

Někteří lidé, když se o plánovaném zavření dozvěděli, sem začali chodit ještě více. „Budu nostalgicky tloustnout z chlebíčků a pak šlus a jednou budu o Mlíčňáku roztřeseným hlasem vyprávět vnoučatům,“ svěřila se paní Jiřina před několika měsíci.

Otevře tu vinotéka

Nyní už majitelé provozovnu vyklízejí. Množily se informace, že by tu měla fungovat bageterie, případně fast food s hamburgery. To ale není pravda. „Bude tu vinotéka s pekárnou, kde budou péct čerstvý chléb a nabízet i sendviče,“ sdělila odházející majitelka Chválová.

Ta stěhuje výrobu do lahůdkářství Zlatý kříž, což je také legendární pražský podnik. Už ale bude nabízet jen sladké a slané pečivo. „Chlebíčky u nás sice byly vyhlášené, ale dorty jsme měli vynikající,“ dodala, proč se chce specializovat výhradně na ně.

Podívejte se na zavřený „Mlíčňák“:

Fotogalerie
9 fotografií