Kněz Barbero, sám Ital, se rozhodl pro trochu osvěty. Zvolil přitom téma, které rozděluje už měsíce českou společnost - uprchlíky. V rámci Noci kostelů pozval do Prahy rodinu z Mosulu v Iráku, která se dostala do České republiky v únoru.

„Mnoho lidí o nich mluví, mají předsudky, a přitom se s nimi nesetkali, my jsme chtěli těmto lidem dát tu možnost vytvořit si na ně vlastní názor,“ zmínil pro Blesk.cz Barbero.

Před několika desítkami lidí začal otec rodiny, Najel, vyprávět příběh, který je dovedl až do Čech. „Všechno se zhoršilo po okupaci Američanů v roce 2003, Saddám Husajn byl sice tvrdý a život nebyl snadný, ale po jeho pádu se všechno zhoršilo,“ říká k situaci, která v úplném začátku změnila jejich život.

Kněz Andrea Barbero (druhý zprava) s uprchlickou rodinou z Iráku
Autor: Tadeáš Provazník

Celá rodina v Evropě

Během let začala postupně celá rodina odcházet do Evropy. Najelovi příbuzní jsou teď v několika státech Evropy. „My jsme odcházet nechtěli, ale když se situace po pádu Mosulu zhoršila, zabili bratra mé manželky, jako křesťané jsme byli nuceni odejít z polí Ninive, která byla po tisíce let centrem křesťanů,“ doplňuje.

Po obsazení Mosulu Islámským státem mohli prý buď zemřít, nebo svou zemi opustit. „V Iráku už dnes křesťané téměř nejsou, poslední jen na severu země. Při naší cestě do Evropy jsme měli štěstí, mnoho z nás se utopilo, ale my jsme to nakonec v pořádku zvládli,“ říká o dlouhé cestě za záchranou.

„Češi jsou milí, syn chodí už do školy“

S ohledem na to, že jeho široká rodina už v Evropě byla, nebylo pro Najela a jeho nejbližší rodinu těžké pochopit evropskou kulturu.

„Nejvíce mě v Česku překvapili lidé. Česko je krásná země a lidé jsou tu ještě lepší. Všichni nám hned od začátku pomáhali a nesetkal jsem se s lidmi, kteří by nás tu nechtěli. Nyní se snažíme se naučit česky a být sami za sebe. Od března už chodí i náš syn do školy. Nutno dodat, že ale tak jednoduché bychom to neměli bez pomoci charitativní organizace Generace 21,“ zakončuje svůj příběh. 

Fotogalerie
8 fotografií