Určit vrak není pro policii jednoduché
Nepojízdných vozidel si kolemjdoucí snadno všimnou. Pro policii je to ale mnohem komplikovanější. Existují dva druhy. „Vrakem je silniční vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla,“ říká pro Blesk Irena Seifertová, tisková mluvčí Městské policie Praha.

A druhý typ popisuje zákon tak, že: „Autovrakem se rozumí každé úplné nebo neúplné motorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemních komunikacích pro účel přepravy osob, zvířat a věcí a stalo se odpadem.“
Dva měsíce v lepším případě do odtahu
Když si lidé takových vozidel všimnou, mohou to nahlásit na Správu služeb hlavního města Prahy nebo policii, jenže cesta k odstranění vraku je dlouhá. „Správa služeb hlavního města Prahy přijímá od jednotlivých úřadů příslušných městských částí, dále strážníků Městské policie hlavního města Prahy a rovněž organizací a občanů podněty v podobě oznámení o výskytu vraků. Tato oznámení zavádí do příslušné evidence. Pokud je vozidlo vyhodnoceno vrakem, potom je na jeho okno vylepena výzva majiteli, aby uvedl vozidlo do náležitého stavu nebo jej v zákonné dvouměsíční lhůtě z komunikace odstranil,“ říká Blesku dále Seifertová.
Naneštěstí zde jako u pokut je možnost odtažení odkládat nevyzvednutím zásilky. „Jestliže výzvu převezme a ve lhůtě dvou měsíců této výzvě nevyhoví, potom v souladu s dikcí zákona přistupuje organizace k odstranění vraku a k jeho předání firmě zajišťující jeho ekologickou likvidaci,“ doplňuje Blesku Seifertová.

„V případě, že nalezené vozidlo nemá registrační značku, je výzva k odstranění vozidla umístěna na veřejné desce příslušného úřadu městské části Prahy, kde byl vrak objeven, a po uplynutí dvouměsíční lhůty je vozidlo odstraněno Správou služeb hlavního města Prahy z komunikace. Následuje jeho otevření za účelem získání identifikace majitele prostřednictvím značení WIN, vyžádání lustrace majitele a po uplynutí zákonné lhůty je autovrak opět ekologicky likvidován,“ říká na konec Blesku Seifertová.
Likvidaci vozidla jako majitel však nesmíte provádět sami. Tuto činnost mohou vykonávat jen akreditované společnosti nebo jejich odborní zástupci. A vše by mělo probíhat ekologicky. Za likvidaci autovraku nemusíte platit, naopak některé společnosti si pro vozidlo samy přijedou a ještě vám mohou zaplatit odměnu v řádech tisíců korun.