Nepojízdná auta nebo vraky vozidel, které zabírají místa k parkování, dohání Pražany ke vzteku. Vraky brání v parkování například obyvatelům Prahy 8 pod Negrelliho viaduktem a podobná situace je i na Praze 6. Po celé městské části je mnoho vraků, které pamatují ještě benzín za desetikorunu. Situace není neřešitelná, nicméně k nápravě vede dlouhá cesta.
V první řadě je pro policii i občany těžké určit, co vrak je. „Zdaleka ne každý poškozený automobil může být automaticky považován za vrak. Silniční správní úřad vyhodnocuje jako vrak pouze vozidlo, které je vinou velmi podstatných závad zcela zjevně nezpůsobilé pro další provoz,“ říká Blesku mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.
Spása v modrých zónách
Jedno řešení se ale nabízí jako dobrý začátek konce zbytečného blokování volných míst. Je jím zavedení zón placeného stání. „Jsme pevně přesvědčeni, že jedním z pozitivních efektů spuštění systému zón placeného stání bude i náprava v této oblasti,“ sdělil dále Blesku Churavý.
Do poloviny srpna, kdy na Praze 6 „modré zóny“ začnou platit, ale občané nezmohou nic, mohou jen vozidlo nahlásit na Správu služeb hlavního města Prahy nebo policii a čekat, jestli auto jednoho dne opravdu zmizí.
„Snažíme se nejprve v případné součinnosti s městskou policií a pražským magistrátem vypátrat totožnost jeho majitele a kontaktovat jej za účelem odstranění vraku. V případě, že to není možné, pak umístíme na naši úřední desku i na samotný vrak oficiální oznámení, kterým dáváme majiteli na vědomí, že se má do dvou měsíců na radnici v této záležitosti přihlásit. Pokud se do této lhůty majitel nepřihlásí, je vrak odtažen a zlikvidován povolanými zaměstnanci městské firmy Správa služeb hlavního města Prahy,“ říká na závěr Blesku Churavý.
Detailněji postup komentuje pro Blesk i tisková mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. „Po uplynutí dvouměsíční lhůty je vozidlo odstraněno Správou služeb hlavního města Prahy z komunikace,“ řekla Seifertová.
„Následuje jeho otevření za účelem získání identifikace majitele prostřednictvím značení WIN, vyžádání lustrace majitele a po uplynutí zákonné lhůty je autovrak opět ekologicky likvidován. Strážníci je při této problematice pouze oznamují Správě služeb Prahy, stejně tak může učinit kdokoli jiný,“ dodala Seifertová.
Podívejte se na galerii vraků na Praze 8 a Praze 6: