Když 31. řijna 2015 dorazil speciální náklad na pražské letiště, skrýval v sobě ohromnou vzácnost. Pražské zoo se po letech jednání podařilo vyjednat, aby mohla opět chovat lvy indické, tentokrát přímo z Indie, což je pro evropské zoo jedinečná možnost. Do Evropy je totiž Indie nevydala už více jak dvacet let. Od konce října však museli být Jamvana, Suchi a Ginni zavřeni v pavilonu, aby se předešlo jejich nachlazení.
Nejdříve se museli aklimatizovat na místní poměry. „Byla tu na ně velká zima, museli jsme se dlouho rozhodovat, než je pustíme ven. Až nyní jsme si byli jisti, že teploty na následující dva dny budou i v noci nad nulou a mohli tak poprvé do výběhu,“ řekla pro Blesk tisková mluvčí Zoo Praha Jana Myslivečková.
Jarní radovánky
Pokud by se totiž vydali do výběhu dříve a jeden ze lvů by nastydl, trvalo by dlouhou dobu, než by se opět opovážili vyjít z pavilonu. A své první možnosti k proběhnutí 6. května na velkém prostoru využili náležitě. Po trávníku pobíhali dlouhé minuty, kdy se prali a jednoduše si užívali krásného počasí, jak to jen šlo. Venku lvi teď návštěvníci pražské zoo uvidí za hezkého počasí často.
Jamvan. Brzo přiletí i se dvěma samicemi z Gudžarátu do Prahy. Evropa na tyto lvy čekala víc než dvacet let. pic.twitter.com/RWdsNW3wiw
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) 28. října 2015
Oproti jiným zoo vypadají nadmíru živě. To potvrzuje i Myslivečková. „Lvi ve výběhu pobíhají a skákají přes klády. I kolegyně mi říkala, že nikdy neviděla lva tak úžasně skákat. Vypadají opravdu jako šelmy,“ říká redaktorovi Blesku, zatímco se lvi slunili na trávě.
Všichni tři lvi se narodili v lidské péči a byli dovezeni ze Zoo Sakkarbaug. Ta se nachází v blízkosti národního parku Gir v indickém Gudžarátu, jediném místě, kde lvi indičtí ještě žijí ve volné přírodě. Odtud také pocházejí rodiče, resp. prarodiče lvího tria. Zoo Sakkarbaug je nejúspěšnějším chovatelským zařízením lva indického, momentálně chová 56 těchto lvů, přičemž ve volné přírodě je jich pouze něco okolo tří set dospělých a dvou set mláďat.