Prvního z 18 ptačích uprchlíků chytili v úterý po poledni v Holešovicích nedaleko redakce Blesk.cz poté, co reportér zavolal přímo řediteli zahrady, že pták se prochází po chodníku v ulici Komunardů. Ibis poté uletěl na střechu kulturního prostoru La Fabrika a tam ho nakonec dopadli.

Druhého našli v areálu zoo. „A teď jsme lapili ještě jednoho na střeše někde ve dvoře. Postavili jsme žebřík, vylezli po něm a vzhledem k tomu, že tento pták byl relativně krotký, tak jsme ho chytili do podběráku,“ popsal v úterý odpoledne Šimek.

Houdini dopaden!!!

Od okamžiku, kdy naši psi Bradley a Garibaldi upozornili štěkotem na neznámého ptáka, z něhož se posléze vyklubal ZOO postrádaný ibis Houdini, uběhlo k jeho záchraně pouhých 20 min....

Zveřejnil(a) La Fabrika dne 1. březen 2016

 

S dalšími ibisy to ale podle něj bude složitější. „Oni umí zaprvé létat a zadruhé jsou zvyklí na toto klima, takže z hlediska teploty nestrádají. U nich budeme muset spíš čekat, že udělají nějakou chybu. Třeba že vletí někam, odkud se jim bude hůř vylétávat,“ popsal.

I když Šimek například věděl, že jeden ibis sedí na vysoké střeše, nemohl se k němu dostat. „Stejně tak máme problém na volném prostranství – když nás ibis vidí, tak odletí i kilometr daleko,“ dodává.

Ředitel: Ibisy můžete zkusit chytit sami

Pokud ibisy spatříte, volejte na číslo 737 204 532. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka se je můžete pokusit i sami chytit. Nejsou totiž vůbec nebezpeční, maximálně vám hrozí nějaké škrábnutí.

„Konzultoval jsem to s naším kurátorem ptáků a on říkal, že lidé se mohou pokusit ibisy chytit. Je ale třeba zvážit šikovnost člověka, který se pro to rozhodne. Aby nezazmatkoval, aby ibisům nějak neublížil. Kdo má nějakou zkušenost se zvířaty, mohl by se pokusit,“ řekl Blesk.cz ředitel Bobek.

Ten už zároveň ví přesnou příčinu, proč ibisové z voliéry odletěli. Pod náporem mokrého sněhu se textilní síť protrhala ve spojích. Otvorů vzniklo víc, proto se dostali pryč všichni ptáci.

Podle Bobka se to může stát. „Obávám se, že takovým věcem se nedá předejít,“ uvedl.

To muze byt mezinarodni incident. Cituji zpravu Jardy Simka: "Ibis v Bubenci zaletl do prostor kanadskeho velvyslanectvi. Nasi jsou uvnitr."

Zveřejnil(a) Miroslav Bobek dne 1. březen 2016

Pracovníci zoo zároveň zkontrolovali i všechny ostatní voliéry a ze sítí odklidili sníh.

Ibis skalní patří mezi ohrožené druhy, nachází se ale také v dalších zoologických zahradách v Česku. „Já ho znám z jižního Turecka, kde byla obnovena populace. On byl vlastně vyhubený. Z Maroka, kde žila původní populace, se pak vypouštěli do volné přírody. Tedy jiným způsobem, než jakým se to předvedlo v úterý u nás,“ dodal Bobek.

Fotogalerie
9 fotografií