Aktivisté z Autonomního centra Klinika obsadili budovu koncem roku 2014 a poté ji dostali od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na rok vypůjčenou. Úřad výpůjčku neprodloužil a aktivisté obývají budovu bývalé polikliniky od 3. března nelegálně.

O budoucnosti objektu rozhodovalo čtvrteční pražské zastupitelstvo. Pokud by jej získalo město, mohlo by v něm vzniknout patřičné centrum „oficiálně“. Petici, aby se objekt přesunul pod Prahu, podepsalo jen během 10 dní přes 2300 lidí.

Video
Video se připravuje ...

Zastupitelstvo nepodpořilo Kliniku. Její budoucnost je tak nejistá a s největší pravděpodobností zanikne v nejbližších dnech. Tadeáš Provazník,Blesk

Zastupitelé se problému zbavili

„Podobná centra jako Klinika jsou všude v Evropě,“ řekl na jednání Filip Humplík (ODS). „Lidé, kteří jsou na Klinice, se ale údajně nedokázali shodnout s nikým z okolí. Nechápu, proč by mělo město podpořit toto centrum pro veřejnoprávní squattery,“ dodal.

Obdobně kriticky se vyjádřil i Alexandr Bella (ODS). V ČR podle něj existuje přes 18 tisíc spolků, které fungují jako Klinika, avšak splňují veškeré bezpečností a hygienické předpisy. Klinika tyto věci nesplňuje, neteče tam například teplá voda.

Po dvouhodinové rozpravě zastupitelé nepřijali návrh, aby Klinika spadala pod Prahu. Podle zastánce Kliniky Jakuba Michálka (Piráti) je to velké zklamání. „Obáváme se, že zastupitelé se rozhodli k neprospěchu celé věci a lidé z Kliniky teoreticky nebudou chtít odejít,“ naznačil.

Je tedy možné, že policie bude muset objekt násilně vystěhovat. O získání budovy požádalo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Objekt chce využít jako administrativní budovu pro zaměstnance.

Squatteři budovu v Jeseniově 60 na Žižkově obsadili na konci listopadu 2014, po několika měsících a po svolení vlády se jim podařilo si objekt od ÚZSVM vypůjčit. Smlouva, která byla uzavřená do doby převodu budovy na jiného majitele nebo nejvýše na jeden rok, skončila o půlnoci 3. března. Úřad smlouvu neprodloužil, protože budova byla povolená k užívání jako plicní sanatorium, takže její jiné využití je v rozporu se zákonem.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), do jehož gesce spadá i školství, aktivistům nabídl budovu bývalých jeslí ve Znojemské ulici v Praze 4. Tu ale aktivisté odmítli.

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.

Protest za záchranu:

Fotogalerie
10 fotografií