Online přenos z dnešního zastupitelství končí. Děkujeme všem čtenářům za pozornost. Jednání by mělo pokračovat zřejmě příští týden, jelikož se dnes neprojednaly všechny záležitosti. O všem bude Blesk.cz i nadále informovat. Děkujeme za přízeň.
Projednávání podpory školství v Praze se protahuje kvůli několika drobným změnám. Nyní se řeší podíly žáků na gymnáziích v Praze a jestli jich je v metropoli dostatek.
Ředitel územního rozvoje Praze chybí a je opravdu potřeba najít nového, myslí si Plamínková (Trojkoalice).
Radní Jana Plamínková (Trojkoalice) na závěr kritizuje architekta Kouckého za jeho nekomunikativnost a problémy při jednání. Konstatuje, že kdyby si mohli nyní vybrat jiného architekta, tak by to na začátku udělali.
K tématu metropolitního plánu se svolá mimořádná schůzka předsedů klubů.
Rozprava byla ukončena, jelikož se údajně podle zastupitelů zvrhla v boj mezi Stropnickým a Institutem plánování a rozvoje.
Matěj Stropnický (SZ) opět opakuje chyby, které jsou v metropolitním plánu, již potřetí, tentokrát cituje z posouzení metropolitního plánu, zmiňuje, že celý plán je málo doslovný a nepřesný.
Jiří Haramul (ANO) připomíná, že metropolitní plán je zadáván podle určitého zpracování, které logicky podstupuje určité změny. Konstatuje, že některé body územního plánu jsou pod určitým embargem a nebyl seznámen s výstupy. Informace vnímá tak, že změna plánu nekoresponduje s tím, jak by Praha chtěla fungovat do budoucna. Údajně prý zcela diskriminuje pozici Prahy.
Tomáš Hudeček (Nezávislí) chce, aby byl vybrán nový ředitel pro územní rozvoj a přestal boj s ministerstvy.
Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) není možné, aby se plán do roku 2020 stihl. Otázkou je, jak předejít dalšímu zpoždění.
Ředitel Hlaváček se rozhodl nekomentovat narážky Stropnického (SZ) na svou osobu, vysloužil si potlesk několika zastupitelů. Metropolitní plán je údajně připraven být veden formou etapizace. Veřejný zájem ovšem v tuto chvíli není takový, aby musel být celý plán odhalen.
Slovo si opět vzal Matěj Stropnický (SZ) a nově kritizuje přímo ředitele Institutu pro plánování a rozvoj Hlaváčka. Říká, že svou práci jednoduše nezvládá.
Pavel Richer (TOP 09) chce ubezpečit, že si je ředitel Hlaváček vědom všech výtek a Institut pro plánování a rozvoj je připraven vše vyřešit ke spokojenosti zastupitelů i radních.
Podle Hlaváčka se plán, který má vejít v platnost až v roce 2020, setkal s problémy a Institut pro plánování a rozvoj se rozhodl pro bezpečnější verzi s tím, že se snaží co nejvíce věcí konzultovat.
Hlaváček se omlouvá za zpoždění, který Institut pro plánování a rozvoj má, ovšem na obranu říká, že projekt je velice komplikovaný a dostupnost informací není také zdaleka jednoduchá.
Slovo si bere ředitel Institutu pro plánování a rozvoj Hlaváček.
Nyní se Stropnický (SZ) naváží do rady a jeho odvolání z pozice. Velice tvrdým tónem „káže“ všem přítomným zastupitelům.
Již 24 minut Matěj Stropnický (SZ) kritizuje metropolitní plán. Shrnuje veškeré chyby, které se staly, a konzultace s městskými částmi, které Institut pro plánování a rozvoj podnikl. Ve výsledku by hlavně chtěl, aby celý plán byl věcí veřejnou. Na druhou stranu ovšem platí, že Institut pro plánování a rozvoj chce v druhé polovině roku plán poskytnout veřejnosti.
Nyní je na pořadu metropolitní plán, který u řečnického stolu tvrdě kritizuje nepřekvapivě jeho největší odpůrce Matěj Stropnický (Strana zelených).
Piráti jsou v čele s Jakubem Michálkem (Piráti) velice zklamáni. Obávají se, že zastupitelé v Praze se takto rozhodli k neprospěchu celé věci a lidé z Kliniky teoreticky nebudou chtít odejít. Je tedy možné, že je policie bude muset z objektu násilně vystěhovat. Další jednání by bylo velice těžké a celý návrh by se musel od základu přepracovat.
Návrh nebyl přijat. Sociální budova Klinika tak nepůjde pod správu Prahy a není tak vůbec jisté, co to pro Kliniku jako takovou může znamenat.
A převod Kliniky do správy Prahy a tím zajištění pokračování tohoto objektu bylo zamítnuto. Vše se tedy bude i nadále prověřovat a není tak jistá budoucnost Kliniky.
Další projednávání Kliniky v budoucnu není schváleno.
Za předpokladu, že o objekt neprojeví nikdo jiný zájem, nabídne úřad pro správu majetku Kliniku k prodeji. Podmínky pro převod na třetí osobu nejsou ovšem splněny. Objekt je tedy protiprávně užíván a policie ČR údajně podnikne kroky k ukončení obývání objektu Kliniky. Nyní se přistoupí k hlasování.
Po přestávce jednání o Klinice znovu pokračuje.
Mirovský (Trojkoalice) jako jeden z mála, kromě Pirátů, podporuje sociální zařízení Klinika. Prý by tyto drobné věci mohly být cestou k vyššímu dobru.
Nyní přistupuje k řečnickému pultu Ondřej Mirovský (Trojkoalice) a zdá se, že se zastupitelé točí v kruhu, neustále se hlasuje o ukončení a otevření diskuze. Nyní po posledním hlasování jen těsně prošlo, aby byla diskuze ukončena.
Patrik Nacher (ANO) na začátek projevu počítá s tím, že mu nezatleskají. Je mu sympatické, že lidé bojují za Kliniku, ale všechno by mělo mít svou kulturu, říká. Všichni by měli respektovat pravidla, což je v případě Kliniky částečně problém, jelikož je už teď v zásadě autonomní a nerespektuje v mnohých ohledech demokratickou společnost. Na druhou stranu je pro to, aby se vytvořil prostor pro neziskový sektor.
Z rozpravy se zdá, že sociální centrum podporují výhradně Piráti, ale ostatní kluby jsou rozporuplné.
Ferjenčík (Piráti) odchází z pódia a z veřejného prostoru se mu od podporovatelů Kliniky dostává potlesku po vystoupení.
Mikuláš Ferjenčík (Piráti) ještě na poslední chvíli kritizuje zastupitele, že jsou bez sociálního cítění a nepodporují podobné spolky.
Jednání bude pokračovat po přestávce.
V České republice existuje přes 18 tisíc spolků, které fungují podobně jako Klinika, avšak splňují veškeré hygienické a bezpečnostní předpisy. Ovšem Klinika podle Alexandra Bellu (ODS) tyto věci nesplňuje. Není tam dokonce ani teplá voda. Klinika údajně ani neumí komunikovat s veřejností, na webových stránkách jde údajně najít i popis, jak se vloupat do cizí nemovitosti. Je tedy problémem, aby Praha podpořila takový spolek, doplňuje Bellu, a ODS se s Klinikou neztotožňuje a její fungování nepodpoří.
Někteří zastupitelé nechtějí dále ve výstupech pokračovat, nicméně například Jan Čižinský (Trojkoalice) se zastává lidí z Kliniky, aby jim byla poskytnuta možnost se vyjádřit.
Podobná centra jako Klinika jsou všude v Evropě. Lidé, kteří jsou na Klinice, se ale údajně nedokázali shodnout s nikým z okolí, říká Filip Humplík (ODS). Nechápe, proč by město mělo podpořit toto centrum pro „veřejnoprávní squattery“, jak je nazval. U veřejné části se slova setkala s odporem.
Stejně jako v případě Bohemians se v sále sešlo několik desítek podporovatelů Kliniky.
Výstupy ohledně Kliniky pokračují na obecné téma. Zjednodušeně jde o to, že stát chce Kliniku zrušit. Během deseti dní se pod petici, aby se Klinika přesunula pod město Praha, podepsalo více než 2300 lidí. Není však jasné, kam dnešní jednání povede. Před deseti minutami zde zazněly od zastupitelů hlasy, že není o čem jednat. Informace Blesku potvrdil Jan Trnka.
Rozprava byla ukončena po několika výstupech, které byly jasně pro zachování Kliniky.
Slovy Praha Kliniku potřebuje zakončuje dlouhý emocionální projev občanka Němcová.
Jednání znovu začíná. Dalším tématem je Klinika. To je sociální centrum, kde aktivisté organizují přednášky, koncerty nebo kurzy češtiny pro cizince. Budovu v Jeseniově ulici squatteři obsadili v listopadu 2014, po několika měsících se jim podařilo objekt dostat do výpůjčky. Ta ale skončila, aktivisté však objekt stále užívají nelegálně. Podle aktivistů budovu na pražském Žižkově žádná složka státu nepotřebuje a hlavní argument pro neprodloužení výpůjčky neexistuje.
Bohemians Praha 1905 doplatí 8 až 8,5 milionu korun, říká Darius Jakubovič.
Je vyhlášena nucená pauza, dokud se fanoušci neuklidní a neodejdou ze sálu.
Za skandování fanoušci odcházejí ze sálu, několik zastupitelů si na mobilní telefony nahrává odchod. Slovy děkujeme se fanoušci loučí.
56 zastupitelů hlasovalo pro návrh, dva se zdrželi. Bohemians Praha 1905 tak vítězí a stadion získává město.
Opakují se podmínky, aby všichni pochopili, o čem se hlasuje.
Hlasování se komplikuje. Je prohlášeno za zmatečné.
Všichni přítomní za ANO podpoří návrh pro odkoupení Ďolíčku, řekl Hadrava (ANO). Nyní je na řadě důležité hlasování.
V přestávce desítky příznivců Bohemians skandovali před magistrátem typická fanouškovská hesla.
Radní Wolf (Trojkoalice), který podporuje odkup stadionu městem Praha, tipuje výsledek hlasování v poměru 37 až 38 zastupitelů, kteří budou hlasovat pro návrh, ale má obavy, že se více lidí zdrží hlasování z důvodu, že podle rozpravy je jasné předem, jak dopadne.
Rozprava byla ukončena. Pokračovat se bude po přestávce.
Náměstek primátorky Petr Dolínek je pro koupi stadionu Ďolíček.
Rada města k této věci stále nezaujala stanovisko. Václav Novotný (TOP 09) jej tedy chce znát přímo od radních a primátorky. Bez odpovědi.
Nyní by údajně podle legislativy teoreticky mohlo vzniknout na místě stadionu po odkoupení Prahou například parkoviště. Jedná se o tom, jak to vlastně legislativně je dáno.
Patrik Nacher (ANO) se dožaduje odpovědí na své otázky, ovšem Adriana Krnáčová (ANO) jeho otázky zcela přeskočila a dala slovo Ivanu Hrůzovi (KSČM). Nacher si povzdechl, že ani napodruhé neuspěl.
Naráží se na problémy s legislativou, která nebyla zcela prověřena.
Komunisté by měli koupi stadionu jako klub také podpořit.
Místo by v budoucnu nemělo sloužit k jinému účelu než jako sportoviště a zároveň souhlasí se záchranou Bohemky, sdělil Hrůza (KSČM).
Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) přidává své zkušenosti z předchozích let, kdy se řešily problémy se stadionem Viktorie Žižkov. Návrh podle jejích slov také podpoří.
Nyní se řeší ztráta mobilu Ondráčkové, které byl zřejmě zcizen mobil na toaletách. Dotyčný jej má odložit na stejné místo.
Bohemians Praha 1905 je podle Bohuslava Svobody (ODS) historickou součástí Prahy a je tedy pro to, aby hájil zájmy Pražanů. Z jeho slov je také patrné, že koupi podpoří. Rozprava trvá už téměř hodinu.
Prozatím se až na výjimky všichni řečníci postavili za odkup stadionu v Ďolíčku. Pro fanoušky je to jistě dobrá zpráva.
Slovo si bere Patrik Nacher (ANO). Zajímá ho, kdo stojí v pozadí obchodu, bavil se o tom prý i s kolegy. Není doposud rozhodnutý. Chtěl by znát odpovědi na dříve zmíněné otázky. Kdo bude financovat investice a provoz? S cenou souhlasí, prý jde pouze o dvě promile rozpočtu a z hlediska financí nestojí stadion za řeč.
Podle Hudečka (Nezávislí) se stadion stal věcí veřejného zájmu, je tedy jasné, že je toto jednání důležité. Naváží se do podle jeho slov idiotů v rozvoji plánování města, které způsobí ztráty za stovky milionů ročně. Takže není těch 121 milionů až tak vysoká částka. Říká, že není koncepce, ale jde o individuální rozhodnutí, které není těžké. Ani ho nezajímá současný majitel. Vymění jednoduše pozemek za peníze, zmínil, že by souhlasil, i kdyby majitelem byl Křetínský nebo Agrofert.
K pódiu nyní přistupuje Tomáš Hudeček (Nezávislí). Připravuje si delší řeč.
Nákup tohoto stadionu je podle Tomáše Jílka (TOP 09) rozumný a jeho odkup podpoří.
Antonín Lébl (ANO) říká, že nejde o záchranu klubu Bohemians, ale o stadion, který je důležitý a půjde do vlastnictví Prahy. Chybou je, že není žádná koncepce jeho užívání, a Praha by si měla vytvořit sportovní infrastrukturu, řekl.
Otázka Prahy 10 a města ohledně záchrany klubu Bohemians Praha 1905 by měla být jasně vyřešena. Lukáš Menhart (TOP 09 a Nezávislí) si myslí, že z vlastnického hlediska není odkup transparentní, ale podle něj jde hlavně o záchranu klubu, nikoli o výběr akcionáře, kterému přijde 121 milionů za stadion. Návrh na odkup podpoří a doufá, že náklady a údržba šla za Bohemians 1905.
Eva Vorlíčková (Nezávislí) má výhrady k posudkům na cenu stadionu, a pokud bude tato záležitost vysvětlena, podpoří odkup Ďolíčku také Nezávislí.
Alexandra Udženija (ODS) útočí na Wolfa a Trojkoalici za jejich minulé chyby, že nechali případ dojít až do tohoto stádia. Doplňuje, že BOHEMIANS REAL vlastní na akcie jediný akcionář z Belize, a žádá, aby jí řekl, kdo přesně je majitelem firmy BOHEMIANS REAL, kterému by se mělo vyplatit 121 milionů korun. Pokud bude vědět opravdového majitele, tak klub ODS podpoří nákup. V opačném případě odkup nepodpoří.
Jan Wolf (Trojkoalice) v zelené kravatě podporuje odkup stadionu a chválí přísedící fanoušky za jejich disciplinovanost. Věří, že město dnes schválí odkup stadionu. Připomíná, že stačí 33 hlasů z přítomných 62 zastupitelů.
Prozatím je ze sálu cítit velká podpora odkupu stadionu a mnoho zastupitelů po výrocích o podpoře koupě Ďolíčku také tleská.
Karel Březina (ČSSD), bývalý hráč Bohemians Praha 1905, hovoří o Spartě Praha, nicméně připomíná velkou historii Bohemians. A celá ČSSD svými devíti hlasy podpoří odkup stadionu v Ďolíčku.
Velký potlesk, za kterého známý herec Ivan Trojan odcházel z pódia.
Ivan Trojan rekapituluje historii stadionu, kdy se často měnil vlastník stadionu i kvůli lukrativnosti pozemku. Připomíná, že 26 z 31 stadionů je vlastněno v ČR městy. Po velkém potlesku nyní odchází z pódia.
Poslední do diskuze se přihlásil herec Ivan Trojan.
Klub slíbil svým fanouškům, že případný rozdíl mezi cenami doplatí. Je tedy více než možné, že město odkoupí stadion a Bohemians Praha 1905 zůstane v Ďolíčku.
Za velkého potlesku i zastupitelů odchází z pódia první host, fanoušek Bohemians Praha, který emotivními slovy o budoucnosti, kdy by chtěl na stadion chodit i se svými dětmi, hovořil o vztahu ke klubu. S Bohemians údajně sympatizuje i 137 tisíc dalších lidí.
Slovo si bere Vejsada, který již dříve měl o stadion zájem, a znovu opakuje, aby zastupitelé neschválili odkoupení stadionu ani za 134 milionů a ani za 121 milionů, ale podle jeho posudku je akceptovatelná cena pouze 105 milionů korun.
Praha si klade nové podmínky k převodu stadionu a až poté se má řešit samotná smlouva. Není tedy jisté, zda-li se dnes rozhodne o osudu Bohemians Praha 1905. Nyní jde na řadu rozprava s občany a zastupiteli.
Navrhovaná cena 134 milionů je konečný návrh a nižší cena není možná. Náklady na opravu by přesáhly následně 24 milionů korun. Dle znaleckého posudku by ale měl stadion stát pouze 121,1 milionu korun.
Městská část Praha 10 už od roku 2010 řeší možnost převedení stadionu do rukou města Prahy, tedy z vlastnictví BOHEMIANS REAL do vlastnictví hlavního města Prahy.
Ředitel Institutu pro plánování a rozvoj Prahy Petr Hlaváček obhajuje metropolitní plán. Nyní odpovídal na dotaz, kolik celý plán stál. Rámcově okolo 50 milionů korun. Externí služby nebyly dostatečně sledovány a podklady má Institut dodat. Ministerstvo pro místní rozvoj se o plán zajímalo již v roce 2013.
Verze metropolitního plánu z listopadu 2015 nebyla v souladu s platnou legislativou, což se Institut pro plánování a rozvoj snaží změnit od začátku roku. Zastupitelstvo upozorňuje Plamínková (Trojkoalice), že chybí některá zásadní rozhodnutí a plány v projektu. Zadán byl i externí posudek, aby se naplnily cíle a úkoly. Výsledky už byly předány zřizovateli a zastupitelstvu minulý týden.
Konečný termín metropolitního plánu měl být v roce 2015. Insititut pro plánování a rozvoj ovšem konzultoval mimo harmonogram dotazy městských částí, proto se termín posunul na konec května 2016, připomněla Plamínková (Trojkoalice). Její slova podpořil i Adam Švejda z Institutu pro plánování a rozvoj.
Slovo si po přestávce bere Jana Plamínková (Trojkoalice), která upřesňuje informace ohledně metropolitního plánu. Proti tomu vystupuje nejvíce Matěj Stropnický (Zelení), který si stěžuje na netransparentnost celého plánu. Avšak Institut pro plánování a rozvoj se brání, že není dokončený a podle legislativy ji musí dokončit do srpna 2016.
Zastupitelstvo bude znovu jednat od 14:30, nyní je přestávka. Poté se zřejmě dostane už na řešení otázky stadionu v Ďolíčku a metropolitního plánu.
I nadále pokračují slova jednotlivých zastupitelů, ovšem jedná se pouze o krátké vstupy ve formě diskuse. Většina zastupitelů stále není v sále. Jakub Michálek (piráti) nyní mluví o možnosti kontroly financí Prahy v reálném čase.
V sálu je nyní více fanoušků Bohemians než zastupitelů, čehož si všímá i Ondřej Profant (piráti), situace mu přijde směšná a raději ji nekomentuje.
Cena vodného a stočného se zvyšovala kvůli zastaralému vybavení, dohání tím dluh, který se ale stále prohlubuje. Praha tak musí více investovat do snížení množství dusíku v odpadní vodě, proto nově stojí voda v Praze více než 80 Kč za metr krychlový, říká radní Jana Plamínková (Trojkoalice).
Primátorka Krnáčová (ANO) po křiku fanoušků, kteří nesouhlasili s interpretací pana Vejsady, žádala příznivce Bohemians o klid, jinak je nechá vyvést a nebudou moci už přijít. Slova o neodkoupení stadionu vnesla velký nesouhlas mezi přítomné občany. Zastupitelé ale zůstali v klidu.
Požadovaná cena 134 milionů za stadion Ďolíček by neměla být akceptována, říká občan Prahy Vejsada. Za protestů fanoušků v sále žádá, aby město neposkytlo Bohemians Praha peníze, částka je údajně předražená a podle posudku by měl být horní strop 105 milionů korun.
A znovu tvrdým tónem Adriana Krnáčová (ANO) napomíná zastupitele v sále kvůli hlasitému mluvení a prosí o klid. Přes diskuse totiž nejsou slyšet lidé, kteří mají slovo.
Parkovací zóny nejsou šťastné řešení pro Prahu, myslí si Filip Humplík (ODS), diskusi chce vrátit zpět do počátku. Tedy jestli se mají zvýšit ceny, či nikoliv.
Celé to vzniklo jednoduše. Mětstké části mají na výběr, jestli chtějí modré zóny. Poté se zavádí sektory a ceny prošly logickým vývojem, říká Petr Dolínek (ČSSD) nakonec.
Petr Dolínek (ČSSD) říká, že ceny zón placeného stání >>nestřílela<< Praha od boku. Ovšem na konkrétní otázku, podle jakého klíče postupovala, nedává jasnou odpověď. Té se spíše vyhýbá. Alexander Bellu (ODS) už potřetí opakuje svou otázku.
Před magistrátem se objevil i herec Ivan Trojan, který přišel podpořit tým Bohemians Praha 1905.
Nová cena 1200 Kč není podle Alexandra Bellu (ODS) zcela jasně dána a není také známo, podle jakého klíče byla stanovena. Žádá o konkrétní odpověď, jelikož městská část Praha 3 nedostala žádné stanovisko. A také mu není jasné, proč je Praha rozdělena na modré zóny po městských částech. Rezidenti tak nemohou parkovat v jiné městské části, která má modrou zónu, ačkoli si zónu zaplatili.
Městské části již dříve návrh na zvýšení cen víceméně respektovaly. Praha 1 navrhovala cenu 1000 Kč, Praha 2 také 1000 Kč, největší kritik zvyšování cen Praha 3 chtěla 700 Kč za rok, avšak bez rozdělení na sektory a Praha 6 navrhla 1200 Kč, ovšem po diskusi s občany.
Adriana Krnáčová nyní poprosila policii, aby vykázala lidi, kteří narušují diskusi. Velice tvrdým tónem se znovu ohradila na zastupitele.
V sále zastupitelstva je více rušno, než by se zdálo. Ovšem nikoli kvůli zónám, ale vypadá to, že všichni hovoří o čemkoli jiném v různých skupinkách po sále. Ivan Hrůza (KSČM) tak není zcela zřetelně slyšitelný a primátorka čas od času napomíná zastupitele, aby se věnovali jednání, ti na ni ovšem nereagují.