Podle majitele budov na Hradčanech, kterým je Správa Pražského hradu, mohou za „jizvy“ na zdech historicky cenných budov stavební práce na tunelu Blanka. Podle prvních odhadů jsou škody na domech vyčíslené na 5 milionů korun. „Mohu potvrdit, že požadujeme opravu škod, které vznikly v průběhu výstavby tunelu Blanka. Jejich výše dosud nebyla vyčíslena,“ řekl pro LN mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Pražský magistrát zatím nechce říci, zda skutečně fasády, omítky či odpadávající sokly zavinila stavba mnohamiliardového tunelového komplexu. „Nyní se po dohodě se Správou Pražského hradu dělá znalecký posudek na určení vlivu stavby komplexu Blanka, respektive Brusnického tunelu. Pokud posudek vliv stavby prokáže, svoláme jednání se správou, které určí způsob a rozsah oprav,“ sdělil listu mluvčí magistrátu Vít Hofman. Posudek má být k dispozici hotový nejdéle do vánočních svátků.

Šestikilometrový tunel Blanka je součástí Městského okruhu a propojuje Malovanku s Pelc-Tyrolkou. Stavba byla zadána za primátora Pavla Béma (ODS) a vyšla i s napojením na Strahovský tunel na 43 miliard korun. Původně měla být Blanka dokončena v roce 2011, ale nakonec byla zprovozněna až letos v září.

O Blance si ve studiu Blesk povídal i exprimátor Svoboda:

Video
délka: 05:33.44

Za problémy s Blankou může Bém, Hudeček a dozor, říká exprimátor Svoboda. Matěj Smlsal, Jan Jedlička