Operátor opencard nám umožnil vstup do systému, který jinak nemáme, a díky tomu jsme mohli chybu napravit. Problém je sice pro dnešek vyřešen, ale není vyloučeno, že se bude opakovat,“ řekl odpoledne mluvčí EMS Martin Opatrný.

Karty opět vydáváme. Další okolnosti nebudu v tuto chvíli komentovat,“ řekl předseda představenstva městské firmy Operátor Opencard Ondřej Felix. Přesný důvod, proč karta nefungovala, nesdělil.

Operátor kvůli situaci ve středu ráno narychlo svolal schůzi představenstva. „Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom zachovali funkčnosti systému,“ uvedl poté, co bylo vydávání karty přerušeno, místopředseda představenstva Operátora Opencard Martin Vaic.

Ten již v úterý mluvil o možnosti domáhat se dodržování předběžného opatření, které v souvislosti s fungováním projektu před časem vydal soud.

EMS, která se s magistrátem kvůli údajným dluhům už několik měsíců soudí, zodpovědnost za podobné výpadky v minulosti několikrát odmítla. Nejinak tomu bylo i nyní. „Nemáme k tomu co říci nového, již rok říkáme, že bez podpory bude k výpadkům docházet,“ řekl Opatrný.

EMS původně poskytovala podporu fungování karty, kvůli ukončené smlouvě ji již neposkytuje. Soudní spory s městem podle Opatrného s výpadkem nesouvisí.

EMS žádá 650 milionů

V minulých týdnech EMS uvedla, že po Praze, Operátoru Opencard a dopravním podniku bude požadovat přes 650 milionů korun. Peněz se dožaduje kvůli údajnému nezákonnému užívání licencí nebo poškozování dobrého jména. Společnost rovněž vyzvala Prahu, aby Opencard vypnula - podle názoru firmy se Praha o provoz Opencard řádně nestará, navíc prý s EMS nekomunikuje.

„Více než rok a půl vleklá jednání nepřinesla absolutně žádný reálný posun. Absence jakýchkoliv reálných kroků tedy svědčí o tom, že Praha decimuje Opencard, maří vynaložené investice a zbytečně plýtvá penězi hlavního města,“ uvedl Opatrný.

Projekt Opencard z éry bývalého primátora Pavla Béma stál Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Kartu si v minulosti pořídilo 1,2 milionu cestujících, skutečných uživatelů je podle Felixe kolem 700 tisíc. Na papírové kupony, které Praha znovu zavedla na jaře, jezdí asi 200 tisíc lidí.