Pět úředníků, kteří podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky, odmítlo svou vinu. Uvedli to při výpovědi před Městským soudem v Praze, který se začal zabývat kauzou, v níž figurují i vrcholní pražští politici. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess byl předložen radě hlavního města, která o dva měsíce později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun.
Obžaloba tvrdí, že deset tehdejších radních neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Před soudem kvůli tomu stanuli bývalí primátoři Bohuslav Svoboda (ODS), Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) či současní pražští zastupitelé Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní).
Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), exnáměstci primátora Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).
Všichni úředníci však před soudem obžalobu i vinu odmítli. Například podle Němečka se ke stanovení ceny veřejné zakázky přistupovalo s maximální péčí a metropoli nevznikla škoda. „Jsem naopak naprosto přesvědčen, že jsme odvrátili možné škody,“ řekl Němeček.
Podle Tesky město stálo před velkým problémem. „Hrozilo to, co se několikrát stalo v poslední době - že bez té podpory systém začne kolabovat,“ vedl Teska.
Výpovědi politiků teprve přijdou na řadu. Očekává se však, že obžalobu odmítnou podobně jako úředníci.
Je to absurdní, vykonstruované
Před zahájením procesu bývalí radní obžalobu označovali za absurdní nebo vykonstruovanou.
Podle pražského exprimátora Svobody se u soudu v kauze Opencard prokáže nesmyslné obvinění rady města. „(Obžaloba) má za cíl zlikvidovat někoho, kdo se pokusil vnést do systému v Praze nějaký řád. Někoho, kdo si dovolil vztáhnout ruku na dopravní podnik,“ řekl novinářům Svoboda.
Scénka s horolezcem Bémem vítala příchozí
Před začátkem líčení se u vstupu do budovy Městského soudu v Praze sešlo několik aktivistů, kteří přišli podpořit obviněné. „Když lidi, kteří kartu výrazně zlevnili a ušetřili Praze stamiliony až miliardy, stojí před soudem, je to divné,“ řekl za organizátory Ondřej Boháč.
Aktivisté sehráli krátkou scénku, v níž slepá spravedlnost potrestá obětního beránka v osobě pražské zastupitelky Evy Vorlíčkové (dříve TOP 09). Naopak Pavel Bém (ODS), primátor z let 2002–2010, v horolezecké kombinéze odchází za pomoci nedotknutelných lobbistů jako vítěz.
Obvinění nechápou, ale věří ve spravedlnost
Vedle Svobody před soudem stane i další bývalý primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09), který však nejspíš k zahájení procesu nedorazí. Podle dostupných informací je v cizině.
Před soudem stanou i další současní pražští zastupitelé – Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), bývalý náměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další Svobodův exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).
Vorlíčková obžalobu nechápe, protože se podařilo Opencard zlevnit, a nechápe, jak mohla vzniknout škoda popisovaná v obžalobě. „Věřím ve spravedlnost a ve spravedlivý soudní proces, protože nejsme před rokem 89. Věřím i panu soudci,“ řekla novinářům zastupitelka Vorlíčková (bezpartijní).
„Z mého pohledu je paradoxní, že kvůli Bémově kartě stojí před soudem lidi, kteří se ten problém snažili řešit,“ řekl zastupitel Lukáš Manhart.
I podle dalšího obviněného zastupitele Richtera je kauza absurdní. „Do dnešního dne není možné zadat správu dat Opencard komukoliv jinému než EMS (nástupce firmy Haguess – pozn. red.). Kriminalizovat naše rozhodnutí, ač bylo jediné možné, je pro mě nepochopitelné,“ řekl Richter.
Podobně reagoval i bývalý radní Lohynský. „Je neuvěřitelné, že něco od samého začátku tak vykonstruovaného se dostalo před soud,“ uvedl.
Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení.
Elektronická karta Opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.