Malému chlapci diagnostikovali nádorové onemocnění mozku a několikrát ho operovali. Když invazivní zákroky nepomohly, naordinovali chlapci ještě ozařování a chemoterapii. Brett a Naghemeh Kingovi s léčbou nesouhlasili a chlapce z nemocnice unesli a přes Španělsko s ním pláchli do Česka, v němž měl léčbu podstoupit. Ashya nakonec absolvoval léčbu v pražském protonovém centru a vše dopadlo na jedničku. „Na posledních snímcích Ashyova mozku nebyly ‚žádné stopy‘ po nádoru,“ prohlásil před časem otec Brett King.

Jenže do rodičů se nyní kvůli únosu a následné léčbě v Česku pustil britský úřad péče o děti. Podle jejich zprávy bylo chování rodičů nezodpovědné a bezohledné. Zpráva také uvádí, že rodiče svého syna nenechali podstoupit předepsanou proceduru, s kterou by byla jeho šance na přežití v následujících pěti letech 80–85 %. Po léčbě v Česku má prý šanci jen 50 %! Proč?

Podle mluvčí pražského protonového centra problém není v protonové léčbě, ale v předepsané doplňkové chemoterapii. „Celosvětové výsledky léčby onkologických pacientů, zejména dětí, dokazují, že protonová terapie zvyšuje jejich šanci na přežití, umožňuje jim vyšší kvalitu života a snižuje rizika nežádoucích vedlejších účinků obvyklých při běžné radioterapii,“ vysvětluje mluvčí Iva Taťounová. „Dle informací, které máme, byla chemoterapie Ashyovi doporučena v Anglii i v Motole, kde byl chlapec hospitalizován. Rodiče však s chemoterapií nesouhlasili,“ dodává.

„Obávám se, že rodiče ani netuší, že jeho šance na přežití klesla. Možná teď rakovinu nemá, ale při pohledu do budoucnosti má jen padesátiprocentní šanci, že to tak zůstane, v porovnání s osmdesátiprocentní, kdyby podstoupil chemoterapii,“ uvedl v britské zprávě profesor Richard Grundy, šéf oddělení dětské onkologie z nemocnice v Nottinghamu. „Je docela dobře možné, že i když došlo ke zpoždění, chemoterapie by mu ještě mohla pomoci. Doporučil bych jim, aby to ještě zvážili,“ dodal.

Fotogalerie
8 fotografií