Ashya už nemá rakovinu. Podle rodičů se chlapec v Česku zcela vyléčil

Autor: ČTK, ljš, šim, tho - 
23. března 2015
09:43

Vyhrál nejtěžší bitvu v životě díky českým doktorům! Pětiletý britský chlapec Ashya King, který se loni léčil i v pražském protonovém centru, už podle svých rodičů nemá rakovinu.

„Na posledních snímcích Ashyova mozku nebyly ‚žádné stopy‘ po nádoru,“ řekl nyní deníku The Sun chlapcův otec Brett King. „Jsou to neuvěřitelně skvělé zprávy, jsme absolutně nadšení. Ospravedlňuje to všechno, čím jsme si prošli,“ dodal. Šťastný táta je přesvědčený, že kdyby syna nechali v rukou britského zdravotnického systému (NHS), byl by nyní mrtvý.

Rodina nyní žije ve Španělsku, do Británie, kde s nimi jednali jako s kriminálníky se se zatím vrátit neplánuje. Ashya podle rodičů dělá velké pokroky. „Ashya se má velmi dobře. Mnohem více mluví a také začíná chodit, hodně plave a hlavně se hodně směje,“ vzkázala Blesk.cz přes protonové centrum jeho babička Patricia z britského  Southsea.

Že je Ashya v pořádku potvrdil i jeho lékař. „Profesor Cortes Funes, ošetřující lékař Ashyi ve Španělsku nám sdělil zprávu, která všechny velmi potěšila. Ashya se má natolik dobře, že mohl přerušit fyzioterapii a je nyní s celou rodinou na dovolené ve Velké Británii,“ popsala Iva Taťounová, ředitelka strategie PTC (Proton Therapy Center).

Případ vyvolal loni v létě velkou mediální pozornost. Britští lékaři zjistili, že Ashya trpí nádorovým onemocněním mozku a několikrát ho operovali, poté ale údajně jeho rodičům sdělili, že pro něj již více udělat nemohou. Kingovi se ale nehodlali vzdát a odvezli chlapce bez vědomí lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčení. V Británii na ně byl ale vydán zatykač kvůli zanedbání péče a několik dní strávili ve vazbě.

Brett King tehdy své počínání vysvětlil ve videonahrávce, kterou umístil na internetu. Uvedl v ní mimo jiné, že britský státní zdravotní systém prý synovi nebyl schopen zajistit léčbu, kterou požadovali. Manželé proto doufali, že se jim podaří dostat dítě k takovému léčení do České republiky. To se jim nakonec podařilo a chlapec loni v září a říjnu absolvoval v pražském protonovém centru 30 ozařování.

Ashya se při odjezdu usmíval.Ashya se při odjezdu usmíval. | Blesk - Zbyněk Pecák

kamcerka ( 4. dubna 2015 18:45 )

Na chlapce byla pořádaná sbírka v Anglii a nakonec to zacalovala jejich pojišťovna. Maminka je Španělka (proto tmavá) a otec Angličan.

tomik007 ( 23. března 2015 17:53 )

Za Ashayju to mozna zatahl teplicky dzihad

.tigress ( 23. března 2015 17:14 )

Nekecej, fakt? Vidíš, to mě opravdu nenapadlo, ty jsi ale kedlubnička

stejne ( 23. března 2015 17:01 )

tihle....

stejne ( 23. března 2015 17:01 )

Však tohle tihel si to taky platili.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud