Dílo o velikosti sedm krát sedm metrů je nyní k vidění na nádvoří pražského Musea Kampa, vystavené tu zůstane do konce září.

„Socha na mě mimořádně silně zapůsobila. Nejde totiž o obecnou kritiku, sousoší znázorňuje tragický příběh 18letého chlapce, a co je zvlášť smutné, ukazuje příběh dvou nepřímých pachatelů, příslušníků pohraniční stráže, kteří mají svá jména a dnes žijí spokojeným životem,“ řekl Jiří Pospíšil, člen Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která Museum Kampa založila. A také europoslanec za TOP 09.

Autoři sousoší, Petr Motyčka a Dan Trantina ze skupiny Pode Bal, instalovali dílo na nádvoří muzea několik hodin. „Kvůli nerovnosti terénu to nebyl jednoduchý úkol. Největší problém byl se zapasováním Tautzovy hlavy, těla a se složením tří dílů souvisejících s Tautzem a tří dílů pod ním k sobě,“ řekl během umisťování autor Dan Trantina.

Video
délka: 01:29.68

Mladíka roztrhali psi, stráž přihlížela. Hrůzu komunismu připomíná v Praze sousoší Matěj Smlsal

Samotná výroba sousoší, jehož součástí jsou kromě Tautze i psi, pohraničníci, stromy či tryskající krev, trvala tři měsíce. Občas na něm pracovalo až deset lidí naráz.

Když dílo na jaře vystavovali před Evropským parlamentem v Bruselu, vzbudilo odpor u poslanců extrémní levice. Požadovali dokonce jeho okamžité odstranění. Proti tomu se ale vzbouřili jiní politici.

Blesk.cz na Kampě sledoval složitou instalaci díla. Podívejte se:

Fotogalerie
20 fotografií