Voda v pražských Dejvicích a Bubenči není pitná. Lidé by ji neměli používat ani na vaření a k ústní hygieně. Byli o tom informováni mimo jiné z amplionů a letáky, které dostali do svých domovů. Problém zasáhl i celebrity. "Naštěstí zdravotní problémy nemám, ale musela jsem si nakoupit spoustu balené vody. Doufám, že to dají brzy do pořádku," řekla Blesk.cz Petra Janů.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) oblast začaly zásobovat vodou z cisteren v reakci na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích a zahájily kontrolu kvality pitné vody.

Řekli to mluvčí PVK Tomáš Mrázek a zástupkyně starosty Prahy 6 Petra Kolínská. Výsledky kontroly mají být k dispozici v pondělí, kdy se jimi vedení městské části bude zabývat. Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel Dejvic jsou pravděpodobně koliformní bakterie.

Odbornou pomoc zatím vyhledalo asi 130 lidí, dodala. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné. Koliformní bakterie se běžně vyskytují v zažívacím traktu člověka, pokud je jejich množství ve vodě nebo v potravinách zvýšeno, mohou vyvolat zažívací potíže.

Lidé by si při průjmech a zvracení měli vzít běžné protiprůjmové léky a dbát, aby byli řádně zavodněni. Pokud problémy neustoupí, měli by vyhledat nejbližšího lékaře. Jágrová lidem doporučuje pít balenou vodu a nepoužívat vodu z kohoutku.

O problému byli radní informováni také všichni ředitelé škol, školek a zařízení pro seniory a dlouhodobě nemocné. "Určitě zítra ráno bude režim ve školách a školkách upraven tak, aby děti nebyly v ohrožení," uvedla Kolínská. S uzavřením těchto zařízení ale se zatím podle ní nepočítá.

Mapa postižené oblasti. Kapky znázorňují náhradní zásobování vodou.

Mapa postižené oblasti v Dejvicích.

Školy mají doporučeno udělat studenou stravu. Vodu nemají používat ani po převaření, řekl ředitel jedné ze základních škol v postižené oblasti. Otevřena bude také Vysoká škola chemicko-technologická, která sídlí v Dejvicích. Její mluvčí Michal Janovský řekl, že studenti budou o závadnosti vody informováni, výjimečná opatření kvůli tomu přijímána nebudou. Situace bude první bodem programu pondělního jednání vedení městské části.

"Budeme samozřejmě chtít vysvětlení od ředitele PVK a i od rady hlavního města, protože to není na území Prahy 6 poprvé, a budeme požadovat přijetí takových opatření, aby se to už neopakovalo," dodala Kolínská. Obyvatelé Dejvic naposledy loni v srpnu nemohli pít několik dní vodu z vodovodu, protože podle hygieniků obsahovala bakterii E.coli.

Pražská záchranná služba podle mluvčí Jiřiny Ernestové od sobotní noci odvezla do střešovické nemocnice a Motola z této oblasti zhruba 40 pacientů, kteří potřebovali pomoc. Dalším radili po telefonu. Podle Ernestové je nyní nutné dostatečně informovat obyvatele, kteří se například v podvečer vrátí z víkendu. Několik tisíc letáků po oblasti a do domů rozváží společnost PVK, aktuální informace je možné získat na webu společnosti PVK.

Lidé na místě informuje i hygienická služba a městští strážníci. Registrovaní odběratelé dostali podle Mrázka informace esemeskou. Vodovodní trubky v postižené oblasti jsou podle mluvčí proplachovány vodou s větším množstvím chloru. Výraznější nárůst počtu pacientů se zažívacími problémy zaznamenali na pohotovosti v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích.

"Jedná se řádově o desítky pacientů, u nichž jsou obdobné příznaky: nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená teplota," sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Potíže ale neznamenaly pro nemocné vážné ohrožení, pacienti nemuseli být ani hospitalizováni. V motolské nemocnici podle mluvčí Pavlíny Dankové lékaři oproti běžnému provozu ani nezaznamenali nijak výrazný nárůst počtu pacientů s průjmovým onemocněním. Ani zde nebyl nikdo hospitalizován se závažnými příznaky.

Lokalita je ohraničená ulicemi:Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, GoetHeho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.