S unikátní metodou přišel doktor Pavel Polák z Kliniky infekčních onemocnění Fakultní nemocnice v Brně. Proti opakovaným zánětům střev způsobeným bakterií klostridií ji používá od loňského roku a výsledky terapie doslova berou dech. Drtivá většina (až 80 %) pacientů se totiž opravdu vyléčí.

Zdravá stolice je nenahraditelná

Metoda spočívá v tom, že doktoři v solném roztoku rozpustí 40–50 gramů stolice pacientových příbuzných, očistí ji od pevných částic a sondou vstříknou pacientovi do střev. „Sonda se ihned vytahuje, pacient může jíst a pít a může být propuštěn domů. Nežádoucí účinky nejsou žádné a metodu lze kdykoli opakovat,“ říká průkopník této metody u nás Pavel Polák. Přibližně do 48 hodin po transplantaci se naprostá většina pacientů uzdraví.  Ideálním dárcem pro transplantaci stolice je přitom dvojče nemocného, které má střevní mikroflóru téměř shodnou s pacientem, ale použít lze téměř jakékoliv výkaly člověka, který má zažívání v pořádku a netrpí nakažlivými nemocemi.

Jak to funguje?

Ve zdravé stolici je totiž obsaženo stonásobně větší množství střevních bakterií než v jakýchkoliv probiotických preparátech, které se jinak používají. „Vzhledem k tomu, že zdravý střevní ekosystém člověka čítá 700–800 druhů různých mikrobů, je účinek probiotik dostupných na trhu velmi omezený. Nejlepší preparát pak obsahuje jen osm druhů různých bakterií, a to nelze porovnat,“ argumentuje Polák. Běžné střevní bakterie jsou přitom klíčem k úspěšnému uzdravení.

Nemocní se zdráhají, pak souhlasí

O takové léčbě nechtějí zpočátku slyšet ani pacienti ani jejich příbuzní
Problémem metody je snad jen reakce pacientů a jejich příbuzných na nabídku takové léčby. Většina z nich totiž při návrhu lékaře padá do mdlob, což dokazují i internetové diskuze na toto téma. Pak ale většinou souhlasí.

„Pacienti s recidivující formou klostridiové kolitidy (průjem — pozn. red.) mají k této metodě vesměs kladný přístup, neboť ostatní metody selhávají a tato jediná jim dává šanci na definitivní vyléčení jejich onemocnění,“ dodává Polák.

Co je klostridie?

Tohle je bakterie zabiják. Způsobuje průjmy a rozleptává střevní stěny.
Jde o smrtící bakterii, která působí těžké průjmy s proděravěním střev. Klostridií se nejčastěji nakazí pacienti, kteří užívali dlouhodobě antibiotika. Ty jim totiž zničí ve střevech prospěšné bakterie a jejich místo pak zaujme klostridie, která produkuje jedovaté látky. Nejohroženější skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou, senioři a pacienti po operacích zažívacího traktu. Letos už bakterie zabila 50 lidí.