"Už rok a půl se ví, že je problém s kabely a se zatečenou vodou v Blance a že to nikdo neřešil. To si myslím, že je chyba a že se k tomu měl někdo před rokem a půl postavit čelem," upozornil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v Interview ČT 24. "Brutální fakta na začátek jsou lepší, než když celou záležitost odsouváte. Mně přijde smutné, že se to neřešilo," dodal Ťok. "Od našich odborníků, kteří dělali subdodávky v tomto tunelu, jsem věděl, že tam takový problém je a že se ví i na městě, jestli někdo nechtěl tu informaci sdělit..." říkal dále ministr dopravy.

Vedení Prahy nedávno znovu odložilo otevření tunelu, tentokrát kvůli vodou poničeným kabelům. Nový termín není znám. "Nejsem odborník na kabeláž v tunelech. Ta voda se tam neměla dostat, a dostala... Pokud je pravda to, co říkají dnešní projektanti, že ty kabely jsou správné, jenom se tam neměla dostat voda, tak se holt nezabezpečila doba výstavby, že se tam ta voda dostala. Někdo udělal někde chybu, teď je potřeba zjistit, kdo ji udělal," řekl v ČT Ťok.

Problém s vlhkostí a zatékáním v tunelu Blanka je přitom natolik závažný, že jsou na místě obavy ohledně budoucího provozu v této dopravní stavbě! S odvoláním na oficiální zdroje to dnes na dotaz ČTK řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). "Vážně se obáváme toho, že jakmile se tunel otevře, objeví se technické a stavební závady, kvůli kterým ho bude nutné zavřít nebo v něm výrazně omezit dopravu," tvrdí starosta.

Městská část, přes kterou tunelový komplex vede, dnes vyzvala vedení Prahy, aby převzetí stavby od dodavatelů podmínila garancí bezpečného provozu. Opak považuje za "šílenství". "Stejně tak trváme na prověření kvality ostatních stavebních technologií, hydroizolací a celkové kvality stavebních prací," dodal starosta Kolář.

Důležitou dopravní stavbu, která jako součást městského okruhu vyšla na 37 miliard korun, provázejí problémy od začátku. Aktuální pře se vede o to, kdo nese vinu za škody způsobené vodou a kdo zaplatí výměnu technologií. Podle odhadů jde o práce za stovky milionů korun. Radní dokonce zvažují proti dodavateli technologií arbitráž. Primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) označila nejprve projektanta za "debila", poté dodala: "Já se chci omluvit za to minulé vyjádření, že na tom stavu, který se momentálně nachází na tunelu Blanka, že za to může debil. Já jsem zjistila, že tam je podstatně více debilů, kteří za to můžou!"

Video
délka: 02:16.53
Video se připravuje ...

Krnáčová: Na debilech v Blance trvá, za tunel nevylučuje arbitráž David Vaníček, Jan Jedlička, Lukáš Červený

Fotogalerie
6 fotografií