Organizátoři připravili osm soutěží, které rozdělili do dvou technických kategorií. Robotického dne se mohou účastnit lidé ze všech věkových kategorií, většina účastníků jsou ale žáci základních a středních škol.
„Jsme velmi rádi, že se soutěže účastní tolik mladých lidí. I kdyby se později robotikou nezabývali, tato zkušenost jim může v jejich budoucím profesním životě velmi pomoci,“ řekl ředitel soutěže David Obdržálek z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Kromě technických zkušeností si podle Obdržálka mohou odnést také zkušenost se spoluprací v týmu či schopnost vyřešit v krátkém čase nejrůznější potíže a naučit se něco nového od ostatních týmů.
Sumo i kečup
Jednou ze soutěží je Mini Sumo, ve které je úkolem robota vytlačit protivníka z ringu. Robot, který zůstane v ringu déle, vyhrává. Další soutěží je například sbírání puků, která spočívá ve sbírání kotoučů jedné barvy. Cílem je co nejvíce jich donést do cíle.
V silniční hlídce musí robot odstranit překážku, místo označit a náklad naložit na náhradní vozidlo. V jiné soutěži dva roboti sbírají na hřišti plechovky s kečupem, vyhrává ten, který jich přiveze do cíle nejvíc. Roboti budou také závodit nebo uklízet rozházené hračky. Soutěž zachraň medvěda spočívá v hledání ztracené plyšové hračky. Součástí akce je rovněž soutěž volný styl, kde se týmy mohou předhánět, kdo postavil nejzajímavějšího, nejužitečnějšího nebo nejlegračnějšího robota.Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy je vzdělávací a vědeckou institucí, jež se zabývá výukou matematiky, informatiky a fyziky v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech.
Spolek Robonika vznikl jako občanské sdružení v roce 2004, jako spolek funguje od roku 2015. Jeho cílem je šíření vzdělanosti a povědomí o robotice v teoretickém výzkumu i praktickém využití. Organizuje setkání, soutěže, přednášky i další vzdělávací a kulturní akce.