Výstava Imaginárium bratří Formanů putuje nejen po České republice, ale po celém světě už deset let. Za tu dobu ji mohli vidět lidé z celé řady český a moravských měst, ale také například sousedi v Německu, dále pak v Itálii Dánsku nebo Francii. Výstava nechává pomocí loutek, hraček, obrázků a fotek návštěvníky nahlédnout do tajuplného světa kočovných umělců.

Výstava je interaktivní a právě díky divadelním kulisám se zákoutí Chvalského zámku promění k nepoznání. „Imaginárium, jak už název napovídá, je vlastně taková pocta představivosti. Skrze ní se snažíme lidem připomenout, že představivost každého z nás je neomezená a vyzkoušet si to mohou právě na naší výstavě,“ vysvětluje Matěj Forman.

Nikdo neříká, čeho se na výstavě můžete dotknout a co nesmíte dělat. Hledejte, objevujte, ale buďte, prosím, ohleduplní,“ vyzval Forman, který se brání označení výstavy za interaktivní. „To slovo evokuje techniku, ale tady je důraz na řemeslnou práci výtvarníků. Zdá se mi, že zájem lidí právě o ruční práci bez moderních vymožeností v poslední době roste,“ dodal umělec.

Imaginárium není první výstavou tohoto typu na Chvalském zámku. „Dlouhodobě se snažíme, aby Chvalský zámek přinášel zajímavé projekty. Měli jsme tu řadu scénografických instalací českých večerníčků a filmů jako například Krysáci, Kuky se vrací,  nebo Myši patří do nebe,“ vyjmenovává produkční Chvalského zámku. „Měli jsme tu ale i výstavy řady předních českých ilustrátorů a tvůrců animovaných filmů, třeba Radka Pilaře, Zdeňka Milera, Jiřího Šalamouna, Jana Kudláčka, Hermíny Týrlové nebo Karla Franty,“ dodává produkční.

Výstava bude na Chvalském zámku k vidění až do 11. června a naplánovaný je i bohatý doprovodný program. Jednou z nejbližších akcí je například nřeznový koncert kapely Cirkus Brothers, která posluchače spolehlivě roztančí svým balkánským discem, ve kterém kombinují balkánskou dechovku s popem, rapem i folkem.

Matěj a Petr Formanovi se od dětství věnují herectví a provozují Divadlo bratří Formanů. Matěj je navíc i výtvarník, Petr pak režisér.

Kde: Chvalský zámek, Na Chvalské tvrzi 857 193 00 Praha 9

Kdy: 20. ledna - 11. června

Za kolik: dospělí 120, děti a senioři 70, rodinné 300 korun