V rámci školní práce na katedře managementu na Vysoké škole ekonomické (VŠE) vznikl před více než rokem a půl zajímavý projekt Mapamátky. Zakladatelky projektu Marie Zákostelecká a Ivana Čuříková daly dohromady web s několika tematickými procházkami po Praze za měřených na architekturu. Hlavní ambicí autorek bylo přilákat veřejnost k zájmu o zajímavou pražskou architekturu, což se i povedlo.

Navíc zrovna v té době řádila pandemie covidu 19 a Pražané se potýkali s nejtvrdšími lockdowny, kdy nebylo možné se s nikým potkávat, vše bylo zavřené a jediný program si tak člověk mohl vytvořit venku. Se spolužáky jsme si řekli, že lidi mohou chodit na procházky i individuálně, jen často nevědí kam. Web jim měl dát tipy na krásné pražské domy a zároveň je vytáhnout na čerstvý vzduch," popisuje vedoucí spolku Marie Zákostelecká.

A to se povedlo. Tým Mapamátek se ustálil na deseti členech. „Máme obrovskou výhodu, že každý z nás umí něco. Někdo programuje, jiný fotí nebo dělá videa, další píše a shání potřebné informace. Sama jsem až překvapená, jak se nám to takhle pěkně sešlo,“ chválí si zakladatelka projektu. A zatímco ještě loni v březnu byly trasy jen čtyři, nyní jich na webu najdeme rovnou dvanáct.

Poslední novinkou je tzv. Průchozí trasa, která mapuje pražské pasáže. „Pražské pasáže začaly vznikat ve dvacátých letech minulého století a staly se významným a ojedinělým fenoménem a v jistém smyslu jsou jím dodnes. Občas skrz ně v každodenním spěchu probíháme a nestíháme jim věnovat příliš mnoho pozornosti. Přitom jsou nesmírně zajímavým světem, který stojí za to objevit,“ stojí na webu trasy.

Zájemce provede známými místy jako je pasáž Lucerna nebo Platýz, zavede vás ale také do průchodu V Cípu nebo do Keplerova průchodu. Kdo z hlavy ví, kde jsou? Pokud ne, není nic jednoduššího, než si na webu Mapamátek Průchozí trasu najít a všechny průchody a pasáže objevit. Pomůžou k tomu google mapy s vyznačenými body nebo leták, který je také na webu k dispozici.

Úplnou novinkou je tištěný průvodce, který se dá objednat na webu. Ten jednotlivé stavby řadí podle městských částí, takže lze naplánovat zajímavou procházku v okolí bydliště a konečně se zastavit i v místech, kterými běžně jen spešně proběhneme do práce nebo do školy. Velkou výhodou je, že s tištěným průvodcem je možné získat slevu na vstupné například do Bílkovy nebo Winternitzovy vily, ale také do kina Aero a dalších míst. „Naším cílem je ukázat lidem stavby v různých kontextech a probudit v nich chuť k vlastnímu poznávání města a nahlížení na něj," uzavírá Zákostelecká. 

Video
Video se připravuje ...

Už jste si někdy v ulicích všimli prampouchu? Videohub

Fotogalerie
10 fotografií