„Říkám jim, že jsou ovlivněni ruskou propagandou, oni mně, že jsem ovlivněná evropskou propagandou,“ popisuje v dokumentu herečka Elvíra Nikitina, jak komunikuje se svými příbuznými v Rusku. Věří, že i tak je dovedla k nějakému přemýšlení. „Ale je to dlouhodobá práce,“ konstatuje.

Hry Divadla MA reflektují střet reality s válečnými dezinformacemi a souboj racionality s ideologickým vymýváním mozků (Zabít draka, Adresát neznámý), týkají se emigrace z důvodu válek i ekonomických krizí (Buenos Aires, vystupte!) i nelidských podmínek koncentračních táborů (Gramofon).

Velkou roli sehrála náhoda. Někdy v létě 2021 jsem šel kolem Divadla MA v Žitné a všiml si plakátu poutajícího na letní představení v Grébovce. Zajímavé prostředí, hry s aktuálním obsahem, a jak jsem záhy zjistil, charismatická zakladatelka divadla Marianna Arzumanová. Natočil jsem tedy s Mariannou rozhovor do rozhlasu a tím to prozatím skončilo,“ popisuje Václav Müller, autor a režisér snímku, jinak redaktor rozhlasový a televizní redaktor.

„Na konci února 2022 pak Rusko napadlo Ukrajinu a propaganda a dezinformační spirála se rozjely na plné obrátky. Hry Divadla MA se najednou staly skutečností. Zprávy, které čtu v rádiu, potvrzovali svými příběhy jednotliví členové souboru. Příběhy o střetu generací v pohledu na válku, o rozkolech v rodinách, mezi blízkými,“ dodal Müller.

Ruská herečka a tanečnice Marianna Arzumanová odešla z Moskvy v roce 2000. Deset let působila jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa v Moskvě a poté v Praze. V roce 2013 režírovala svoji první pražskou premiéru Buenos Aires, vystupte!

„Václav zachytil emocionální okamžik, kdy jsme se snažili smířit s tím, že zde máme opět válku, v tak krátkém odstupu od 2. světové… V tom je dokument unikátní,“ komentuje nový film.

Předpremiéra filmu se koná 20. října na domovské scéně Divadla MA, sídlícího v Žitné ulici 41. Projekce filmu začíná v 19.30 hodin, vstupenky je možné zakoupit v síti Goout. Premiérově „Zabíjení draka“ uvede 10. listopadu Festival středoevropského filmu v Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze.

Fotogalerie
18 fotografií