Na Mariánském náměstí bude od 11. do 31. července k vidění instalace výstavy ECO? Jedná se o výstavu několika produktů od českých designérů, které jsou doplněny o hodnocení podle toho, jak jsou šetrné k životnímu prostředí. Mezi vystavenými produkty najdete různé předměty od oblečení a textilu, přes nábytek až po menstruační kalíšky. Projekt je iniciativou Českých center, které působí v různých metropolích po celém světě a šíří zde povědomí o naší zemi, kultuře, historii, ale také pomáhá do světa dostat české nápady a myšlenky. Laboratoř budoucnosti vznikla ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Magistrátu hl. m. Prahy. Slavnostního zahájení se tak účastnil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Projekt má šířit povědomí a rozvinout kritickou debatu o tom, co je podstatou udržitelnosti a její hranicí s takzvaným „greenwashingem“. Nejedná se o pouhou další výstavu ekologického designu, ale naopak o kritický pohled na toto téma. Autoři se zamýšlí nad tím, co je skutečně ekologické, jakým způsobem o udržitelnosti vůbec přemýšlet, a kde začíná pouze marketingová hra se slovy.
V Praze probíhá streetartový festival Wall Street! Zůstane po něm pět muralů v různých částech města

Jak udržitelný a tudíž ekologický je design jednotlivých produktů posuzoval tým z VČHT v čele s profesorem Vladimírem Kočím, který sestavil metodiku pro posuzování zátěže životního prostředí. „Design má větší vliv na ekologii výrobků, než se obvykle předpokládá. Když designér navrhne výrobek nevhodným způsobem, má zodpovědnost za způsobené environmentální škody,“ uvedl ve svém projevu k příležitosti zahájení výstavy.
Každý z vystavených předmětů je hodnocen na škále 1-5 hvězd v pěti oblastech. Těmi jsou: předcházení klimatické změně, snížení spotřeby surovin, ochrana vodních ekosystémů, zachování biodiverzity a omezení úniku toxických látek. Mimo to byly vybrány ještě další tři pilíře udržitelnosti, jimiž jsou ekonomický přínos, sociální přínos a také kulturní přínos.
Kromě výstavy na Mariánském náměstí je připravený také doprovodný program, kromě komentovaných prohlídek, které proběhnou 12. a 19. července v 17:00 hodin, se mohou návštěvníci těšit také na divadlo s tématikou tzv. „fast fashion“, nebo diskusi s profesorem Kočím o měření udržitelnosti produktů. Výstava dále poputuje do dalších měst, kde Česká centra působí, a již za několik dnů bude dostupná také v online prostředí.