Vánoční trhy v posledních dvou letech zrušila pandemie koronaviru. Ještě, než se objeví trhy s velikonoční nabídkou, vyrostly na náměstí Republiky trhy jarní. V devatenácti bílých dřevěných stánkách, jejichž střechy jsou ozdobené zelenými větvičkami, květinami a pentlemi, je v nabídce široký sortiment, od vyšívaných ubrusů, přes sladké dezerty, až po pelmeně.

„Těší nás, že i v této těžké době můžeme lidem alespoň trochu zpříjemnit den, ať už jdou z práce nebo na procházku po městě. Věříme, že budou už také velikonoční trhy, které by se měly na Staroměstském náměstí i náměstí Republiky konat od 2. do 24. dubna,“ upřesňuje Hana Tietze, mluvčí organizátora trhů, společnosti Taiko.

Dobroty sladké i slané

První den v dopoledních hodinách na trzích nebylo příliš rušno. Stánkaři ale byli nachystáni a zboží lákalo k nákupům. Milovníci sladkého by rozhodně neměli minout stánek s různými druhy zákusků, jejichž cena je více než příznivá. Obří větrníky zde nabízejí za sympatických 55 korun, v nabídce nechybí ani linecká kolečka, kremrole nebo čokoládové kuličky na špejli.

Kdo je spíš na slané dobroty, jistě ocení nabídku s pelmeněmi, které jsou k dostání v drůbeží, vepřové, jehněčí i hovězí variantě a krabička vyjde vždy na 100 korun. Za stejnou cenu jsou k dostání vareniki, které jsou ve vegetariánských verzích – brambory a houby, nebo brambory a cibule. A nechybí ani pirohy nebo párky v listovém těstě. Ve stánku je v nabídce i punč, a to jak v dospělácké variantě s alkoholem, tak i pro děti s jablečnou příchutí, oba po 50 korunách. Ve stánku o kus dál nabízí tradiční pražskou šunku (100 korun/100 gramů), halušky nebo klobásu – kus za 109 korun. Ceny jsou tu o něco vyšší, a to platí i pro pití, 0,4l piva vyjde na 70 korun, svařák pak na 85 korun.

Dekorace s jarní tematikou

Kromě dobrého jídla je k dostání i jiný sortiment, především dekorační. Objevují se dřevěné korálky, keramika s jarními rostlinami a typickými mláďaty zvířat, nebo ubrusy a dečky s motivy květin. Trhovci nabízí už i první kraslice. A jak to vidí s návštěvností? „První den to nebývá velká sláva, zvlášť takhle dopoledne, ale myslím si, že o víkendu, zvlášť pokud bude hezké počasí, se lidé zastaví a nakoupí,“ myslí si trhovkyně, která prodává vyšívané ubrusy.

Postupně otevřou i další trhy jiných organizátorů. Do 27. března se mají spustit jarní trhy na celkem devatenácti prodejních místech v Praze. Kromě nich se také naplno rozjede sezona farmářských trhů. Na náměstí Jiřího z Poděbrad už sezona běží a v sobotu 12. března vypuknou trhy také na náplavce a na Tylově náměstí. V pondělí 14. března pak začnou i farmářské trhy u komunitního centra Matky Terezy na Praze 11.

Fotogalerie
25 fotografií