Světelné efekty, ohnivá show na obloze a originální choreografie na hudební doprovod, tak vypadal pražský novoroční ohňostroj v režii města naposledy v úvodu roku 2019.

Už podruhé se bez něj musejí obyvatelé a návštěvníci Prahy obejít při vstupu do roku 2022, nenahradí jej ani žádná ze slibovaných variant. „S ohledem na aktuální situaci s pandemií koronaviru jsme od zamyšlených aktivit upustili, žádné přivítání nového roku neplánujeme. Nebyli bychom na takové akci schopni zaručit bezpečnost návštěvníků s ohledem na přenos nákazy či zajistit u dostatečné rozestupy,“ vysvětlil Blesku magistrátní mluvčí Tadeáš Provazník s tím, že vedení města uvažovalo nad alternativními způsoby.

Primátor Zdeněk Hřib (40, Piráti) o takzvaném tichém ohňostroji mluvil již na začátku ledna 2019. „Zabýváme se také možností udělat světelnou show pomocí dronů,“ uvedl tehdy. I ta však zůstává v nedohlednu.

Videomapping propadl

Dosud město jedenkrát uvedlo Novoroční videomapping. Bylo to 1. ledna 2020. Setkal se však s rozpaky. „Něco neskutečně trapného, amatérského, odporného – velká škoda peněz!“ reagovala na něj řada lidí na sociálních sítích, kterým vadily hlavně téměř dvoumiliónové náklady na projekt, přičemž poslední ohňostroj předchozího vedení vyšel na 1,7 milionu korun. Lidé také připomínali naopak povedený videomapping na Staroměstském orloji u příležitosti jeho 600 let.

Jde to i bez magistrátu

Zájemcům nakonec tanec ohně a světel dopřál na Nový rok 2020 spolek Ohňostroj pro Prahu. Show s tématem Praha božská uvedl pod záštitou Prahy 2 na vlastní pěst a s přispěním veřejnosti, celá vyšla i s ozvučením na 284 485 korun.

Navázat chtěl spolek i 1. ledna 2021, záměr jim ale překazila pandemie koronaviru. „Bohužel se současná epidemická situace stále nevyvíjí dobrým směrem,“ vysvětlili organizátoři i letos další odklad ohňostroje. Věří ale, že 1. ledna 2023 jej uskuteční.

Blesková zpráva

Magistrát připomíná, že během oslav Silvestra a Nového roku platí zákaz používání pyrotechnických výrobků na většině míst v centru Prahy, za jehož porušení hrozí pokuty.

Video
Video se připravuje ...

Půlnoční ohňostroj nad Prahou z dronu! Takhle jste ho ještě neviděli! (silvestr 2017) Policie ČR

Fotogalerie
76 fotografií