Tématem letošního ročníku Malířské palety se stalo heslo ‚Praha 5 umělecký svět‘. Přes komplikace způsobené protiepidemickými opatřeními a posunutí termínu konání se i letos uskutečnil výtvarný workshop v „béžové princezně“. Tak se přezdívá malebné Winternitzově vile architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty z roku 1932. Malířské techniky odhalily zájemcům významné výtvarnice, malířka a režisérka Viktoria Rampal Dzurenko a malířka a oděvní návrhářka Jana King Kochánková.

Barvy a radost kam se podíváte! Takový je výsledek 2. ročníku setkání malých umělců Malířská paleta Prahy 5.
Autor: Blesk – M. Protivanský, M. Pekárek

Oproti loňsku, kdy vítězové malířského klání byli známi už v lednu, letos si tvoření i fanfáry užívali v prvních paprscích letního sluníčka. „Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda se ročník vůbec uskuteční, a překládali termíny. Věřili jsme, že se to musí zlomit, a čekání se nám vyplatilo,“ řekl Blesku místostarosta páté městské části Lukáš Herold (51, ODS).

Vernisáž velkých děl malých umělců se v galerii Portheimky odehrála 10. června, ještě do konce měsíce je ale možnost obrázky vidět, a že je nač se dívat! „Dětské oči jsou snové, fantazijní, ale zároveň plné čisté pravdy. Je strašná škoda, že s dospělostí je většina z nás ztrácí. Je třeba využít jakoukoliv příležitost a například prostřednictvím dětské kresby se do tohoto světa vracet – je obohacující,“ uvedl Herold. Vernisáž připadla shodou okolností na den, kdy se odehrává nedůležitější portugalský svátek – výročí úmrtí nejvýznamnějšího portugalského básníka Luíse de Camõese (†55), žijícího v letech 1524 až 1580 v Lisabonu.

Barvy a radost kam se podíváte! Takový je výsledek 2. ročníku setkání malých umělců Malířská paleta Prahy 5.
Autor: Blesk – M. Protivanský, M. Pekárek

Co má společného portugalský literát s malíři „na pětce“? Vítězové Palety budou díky svému talentu (a rozhodnutí poroty) čerpat nové zážitky na věčně kvetoucím ostrově Madeira, součástí jejich výhry totiž byly vouchery na pobyt v tamních hotelích. Barvám a inspiracím tak neuniknou ani v létě. Tím ale kulturní léto na Praze 5 nekončí. Hned v pondělí 21. června se tu koná další dětská soutěž. „Jde již o 14. ročník hudební přehlídky nejtalentovanějších dětí, které vystoupí na koncertu se skvělým profesionálním orchestrem PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského. Od 23. června následuje na Smíchovské náplavce open air festival Divadla bratří Formanů Aréna, a tak bych mohl pokračovat dále až do září, kdy chystáme filmové melodie v zahradě Kinských či koncert kapely MIG 21. Prostě se snažíme opět nastartovat kulturu,“ uzavřel Herold.