„Díky výtvarníkům Tomáši Vránovi, Martině Minařík Pavelkové a Václavu Minaříkovi jich tu budeme mít hned 12 maršálů Koněvů v mírně podživotní velikosti,“ oznámila Praha 3 ironicky návrat sochy do města na Facebooku. 

Sochy se objevily v rámci instalací Landcape Festivalu, který má za cíl zpestřit městské prostředí. Trpasličí Koněvové jsou pouze jednou z mnoha instalací ve veřejném prostoru. Jedná se v podstatě o komentář nebo příspěvek do diskuse k tomuto tématu myšlený částečně i jako recese. Sochy jsou kopie té z Dejvic, jediný rozdíl je, že mají ruku zaťatou v pěst. 

Koněv jako Joker

Umělci se inspirovali mimo jiné i zahradními trpaslíky, které si Češi s oblibou různě barví a tak vznikl Koněv s podobou i komixových hrdinů jako je Superman, Joker nebo Batman.

Instalace je nazvaná „Koněvman“ a úmyslem umělců bylo touto formou okomentovat dění, které následovalo odstranění sochy. „Ty události kolem toho byly bizarní i komické až komixové,“ říká Tomáš Vrána, jeden z autorů děl. Dodal, že nemá jít o parodii, ale že chtějí spíš poukázat na malichernost přístupu mnoha lidí k celé kauze. 

Trpasličí Koněvové se objevili podél Koněvovy ulice na Žižkově
Trpasličí Koněvové se objevili podél Koněvovy ulice na Žižkově
Autor: Czech News Center/Jan Zázvorka

Zmínil i také to, že mnoho lidí začalo volat po přejmenování ulice a došlo i na mnohem vážnější věci jako byly výhrůžky starostovy Prahy 6. Sochy můžou lidé najít podél celé Koněvovy ulice od divadla Ponec po Ohradu, kde lze v areálu tamních pivních zahrádek nalézt i Koněva nejen v hávu komixových hrdinů, ale i jako Hitlera nebo Mao Ce-tunga. 

Odnést se jen tak nedají

Umělci tak trochu počítají s tím, že by někdo mohl s jejich dílem nesouhlasit, jsou ovšem vytvořeny z poměrně těžkého materiálu a odnést se jen tak nedají. „Říkali jsme si, že by se mohlo stát, že to někdo bude chtít rozbít,“ připustil sochař Vrána. 

Trpasličí Koněvové se objevili podél Koněvovy ulice na Žižkově
Trpasličí Koněvové se objevili podél Koněvovy ulice na Žižkově
Autor: Czech News Center/Jan Zázvorka

Jeden přišel o nohy

I tak se však již stala menší nehoda u sochy umístěné u východu z tunelu, který spojuje Žižkov s Karlínem, kde odpadla polovina sochy, ty jsou totiž slepené ze dvou částí. Neví se však, zda šlo o záměr nebo jen o motající se opilce. „Asi to nikdo nechtěl rozbít, ale jenom se o to možná opřel a ruplo to,“ myslí si Vrána. 

Tento minikoněv tak přišel o své nohy, někdo z kolemjdoucích to však považoval za záměr umělců. Na informační tabuli k instalaci připsal vzkaz „Koněv nohy měl a kdyby nepřišli Rusové, tak tady nebudete ani vy“. 

Kdo by maršál Koněv?

„Maršál Ivan Stěpanovič Koněv velel 1. ukrajinskému frontu, jehož jednotky se zúčastnily závěrečného útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy, a jako první vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení maďarského povstání sovětskou armádou a jako velitel Skupiny sovětských vojsk v Berlíně se v roce 1961 podílel na řešení tzv. druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. V létě 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.“

Fotogalerie
16 fotografií