Landscape festival zahájí 19. června zdarma přístupný koncert kultovních kapel Dunaj a Už jsme doma v Žižkov BeerGarden. Festival se několika způsoby bude věnovat tématům vody a adaptace na klimatické změny, informoval ve čtvrtek ředitel pořádající Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.

„Věřím, že občané přijmou některé instalace za své i po skončení festivalu. Třeba čtyřicetimetrová malba od Patrika Hábla na stěně panelového domu na dopravní tepně Žižkova u Olšanského náměstí určitě zastíní tu šeď a bude se líbit všem, nejen Žižkovákům,“ řekl radní Prahy 3 pro kulturu a strategické plánování Pavel Křeček.

Díky interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects s názvem Puzzle park, který je inspirovaný žižkovským hlavolamem Patnáctka, si návštěvníci festivalu mohou sestavit svůj vlastní park. Také mohou ochutnat na Havlíčkově náměstí díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost.

Atmosféru Kostnického náměstí v roce 1914 připomene instalace architekta Davida Vávry. Na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel upozorní obří obraz Vodopád Patrika Hábla na panelovém domě v Kubelíkově ulici. Přes střechy zaparkovaných aut povede přímo před žižkovskou radnicí alternativní stezka francouzského umělce Benedeta Buffalina.

Díla ožijí tancem

Většina instalací a intervencí o víkendu 20. a 21. června ožije tancem v rámci festivalu Tanec Praha Plíce Žižkova. Přes 60 performerů provede návštěvníky a milovníky netradičních zážitků v obou dnech odlišnými trasami po většině lokací krajinářského festivalu. Do projektu se zapojila řada předních tanečníků a choreografů. Program je rovněž přístupný zdarma.

Na výtvarné části programu spolupracuje Landscape festival s několika místními galeriemi, jako jsou Atrium na Žižkově, Hunt Kastner, Nevan Contempo nebo Galerie 35 m2, které nominovaly své umělce. Do programu přispěly díly Jana Turnera, Vojtěcha Míči, Kurta Gebauera, Jana Zdvořáka, Aleše Hnízdila nebo Jana Boháče a Anny Ročňové. Na trase je čekají také dva murály (velkoplošné malby na stěnách ve veřejném prostoru), které vznikly za podpory hlavního města Prahy a programu Umění pro město. Jejich autory budou streetartový umělec Timo a malíř Patrik Hábl.

Až do konce září nabídne festival doprovodný program přednášek, diskusí, workshopů, happeningů či výstav. Více informací na www.landscape-festival.cz.

Fotogalerie
6 fotografií