Jan Saudek patří k nejznámějším českým fotografům a často je označován za jednu z nejprovokativnějších postav na české umělecké scéně. „Je vzýván i popírán, oslavován i opovrhován, uznáván i zneuznáván. Proč? Jan Saudek dráždí,“ říká  o něm teoretička umělecké fotografie Daniela Mrázková.

Saudek podle ní provokuje nejen svou tvorbou, ale i tím jak se chová, jak mluví, jak chodí i tím, jak vypadá.

To nejzásadnější z jeho díla, které si získalo obdiv lidí po celém světě, mohou nyní spatřit návštěvníci ve skromných prostorách podkrovní galerie v Malostranské besedě.

Oslava člověka

„Jde o výjevy, které jsou však tvořeny s jedinou vizí – oslavit člověka,“ říká Saudek o výstavě. Téma lidského života ovlivnilo celou jeho tvorbu. Přivedl ho k tomu soubor snímků Lidská rodina fotografa Edwarda Steichena. 

Jedním z nejčastějších motivů mnoha Saudkových slavných fotografií jsou ženy, které mu byly inspirací po celý život. „Toužil jsem po proslulosti, slávě a bohatství – a ničeho z toho jsem nedosáhl. Ale několikrát jsem stál blízko nevýslovné krásy – vždycky to byla ženská, a to pro mne bylo mnohem víc,“ říká o své tvorbě.

Saudek Rytíř umění

Proslulosti i slávy však dosáhl po celém světě. Má za sebou na 400 výstav a dostalo se mu mnoha ocenění, včetně francouzského vyznamenání Rytíř umění a literatury.  Jeho největší výstava byla roku 1998 v Los Angeles.

Jeho díla jsou součástí prestižních uměleckých sbírek. Minulý rok dostal také při příležitosti oslav 28. října Medaili Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana.

Výstavu lze navštívit v pražské Malostranské besedě od 15. května do 30. června. Otevřeno je denně včetně víkendů kromě pondělí od 10 do 19 hod.

Chystá se obří kniha

Jan Saudek měl v plánu si k  85. narozeninám dát velkou knihu svých fotografií, její vydání se ovšem opozdilo kvůli koronaviru. 

Má se jednat o vskutku veliké dílo, kniha má mít velikost půlky jídelního stolu pro 6 lidí. 

Symbolicky bude obsahovat 85 fotografií na 85 stranách a koupit si ji bude moci pouze 85 obdivovatelů jeho díla. Bude také stát přesně 85 tisíc korun. Sám Saudek ve středu při příležitosti svých oslav narozenin prozradil, že dnes již raději maluje. Fotografií, které se věnoval od svých patnácti let, již prý řekl vše.

Fotogalerie
30 fotografií