„Nějakou dobu teď nebudeme nuceni využívat výši vstupného jako prostředek regulace počtu návštěvníků, proto jsme se rozhodli nabídnout vstupné s padesátiprocentní slevou. Doufám, že Pražané a domácí návštěvníci využijí příležitost prohlédnout si Staroměstskou radnici, tak jak už si ji asi nepamatují, tedy bez front a davů,“ uvedl Petr Slepička z městské společnosti Prague City Tourism, která památku provozuje.

Památka bude otevřena od 11:00 do 17:00, 25. května se otevírací doba prodlouží do 19:00. Stejně tomu bude i v případě turistických informačních center v budově radnice a v Rytířské ulici. Románsko-gotické podzemí památky zůstane do odvolání uzavřeno.

Národní muzeum

V pondělí se po dvouměsíční pauze otevře i Národní muzeum, které zpřístupní několik objektů včetně Historické budovy, nikoli však Novou budovu naproti. Přístupné bude České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum, Dvořákovo a Smetanovo muzeum, památník na Vítkově nebo Národopisné muzeum. Do 15. června bude vstupné snížené na polovinu.

Národní galerie

Od pondělí se otevře také většina židovských památek v Praze, s téměř padesátiprocentní slevou budou moci lidé přijít na světově proslulý Starý židovský hřbitov, do Maiselovy, Pinkasovy nebo Klausové synagogy.

V úterý plánuje otevřít i Národní galerie Praha. Zpřístupní stálé expozice ve Veletržním paláci, Schwarzenberském paláci a Klášteře sv. Anežky České. Ve Veletržním paláci mohou lidé vidět i dočasné výstavy, které začaly před uzavřením institucí, tedy přehlídku Kurta Gebauera, Podoby brutalismu v Praze nebo Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích.

Galerie

V úterý se otevře také velká část výstavních prostor GHMP, kde je v pondělí standardně zavírací den. Jak uvedla mluvčí galerie Michaela Vrchotová, lidé budou moci navštívit Colloredo-Mansfeldský palác a novou výstavu současných výtvarníků Rudolfa Sikory a Vladimíra Havlíka.

V trojském zámku se otevře výstava sochaře Jana Kováříka. Znovu bude zpřístupněna také Bílkova vila a dům Františka Bílka v Chýnově. Další prostory galerie se budou otevírat postupně. Mluvčí dodala, že galerie připravuje například výstavu fotografů Antonína Kratochvíla a Josefa Sudka nebo bienále současného umění.

Petřín i věže

V pondělí se podle tiskové zprávy Muzea hlavního města Prahy otevřou také Petřínská rozhledna, zrcadlové bludiště na Petříně, Prašná brána, Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž a Svatomikulášská městská zvonice. Od úterý budou moci lidé navštívit i hlavní budovu muzea na Florenci, dům U Zlatého prstenu, Podskalskou celnici na Výtoni, Novomlýnskou vodárenskou věž a zámecký areál Ctěnice. Müllerova vila, Rothmayerova vilu a Studijní a dokumentační centrum Norbertov začnou opět fungovat 26. května.

Muzeum také připravuje nové výstavy. Ve Ctěnicích začne poslední květnový den výstava o řemeslech v českých filmových pohádkách. Od 18. května se mohou návštěvníci těšit na expozice o výročí 100 let divadla Říše loutek v Domu U Zlatého prstenu a o architektonickému odkazu Adolfa Loose v centru Norbertov.

Vláda na konci dubna schválila, že od pondělí 11. května bude moci do muzeí, galerií a výstavních síní smět 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. Omezení na 100 osob se týká také všech společenských kulturních a sportovních akcí.

Národní muzeum rozzářilo srdce! Videomapping jako unikátní poděkování lidem za vzájemnou pomoc:

Video
délka: 02:03.64

Národní muzeum rozzářilo srdce! Videomapping jako unikátní poděkování lidem za vzájemnou pomoc David Malík

Fotogalerie
109 fotografií