Mnoho pamětníků na listopadové dny sametové revoluce vzpomíná jako na překotné okamžiky, kdy se dějiny valily doslova jako o závod. Málokdo si tehdy připouštěl, že dojde k takovým změnám. Velikou měrou k tomu přispěl pád cenzury, kdy se na televizorech vesměs všech domácností začalo konečně pravdivě informovat o tom, co se 17. listopadu v Praze na Národní třídě přihodilo. V souvislosti s výstavou Komunikace 89 k tomuto výročí chystají kurátoři ojedinělé promítání.

Výzva s apelem

Protože svoboda slova je i v dnešních dnech velmi křehkou záležitosti. „Reakce návštěvníků i tvůrců výstavy jsou jednoznačné. Po třiceti letech svobody přicházejí nové formy manipulace, které infikují různými zájmy mediální prostor i naše myšlení,“ uvádí Pavel Štingl, autor projektu Komunikace 89 a zároveň ředitel Památníku ticha. „Jsou to jevy, které umíme pojmenovat, ale neumíme zatím přijmout účinná opatření, jak se jim bránit.“

Z toho důvodu autoři výstavy zveřejnili tzv. Výzvu ministrům školství, kultury a zahraničí ke kultivaci veřejného dialogu a rozvoji mediálního vzdělávání: „Zatímco před třiceti lety jsme se snažili rozpoznat pravdu od ideologických frází a toužili jsme po svobodě slova, dnes se snažíme reagovat na mediální manipulaci doléhající k nám na základě ignorance a obecně přijímaných lží prostřednictvím sociálních sítí a dalších moderních komunikačních kanálů,“ stojí ve znění výzvy.

Na Letné promluví vzpomínky

V souvislosti s Dnem pádu cenzury, který připadá na 25. listopad, dokreslí den předtím scenerii Letenské pláně velkoplošná obrazovka umístěná symbolicky na tribuně stadionu Sparty. Půjde o tutéž tribunu, ze které před 30 lety zněly hlasy revoluce.

Vysílat se budou dobové videomateriály upomínající na dění v roce 1989. Nonstop vysílání skončí 25. listopadu ve 13 hodin, přičemž dokumentární materiál doprovodí řada stand-up komiků. „Za významný úspěch považujeme spolupráci s Českou televizi, která v rámci partnerství sestavila pro ČT2 nedělní a pondělní vysílání pod názvem Den pádu cenzury – 30 let,“ uzavírá Pavel Štingl.

Fotogalerie
13 fotografií