Architekt Petr Janda seznámil ve středu Pražany s celým vznikem projektu revitalizace náplavky. Během tří let se pod jeho taktovkou povedlo proměnit devatenáct kobek na Rašínově a Hořejším nábřeží. Během následujícího měsíce a půl by se měly prostory finálně zabydlet, odteď už v nich ale objevíte i provizorní provoz. Většina z nich slouží buďto jako galerie, kavárny či bary. Na Horním nábřeží dokonce objevíte knihovnu s čítárnou, i jednu prázdnou kobku, kterou bude možné si pronajmout pro soukromé účely.
Proměna náplavek ještě není u konce
„Zbývá ještě dovytvořit toalety, mobiliář, zasíťování, plovoucí lázně a terminál lodní dopravy," prozradil Janda, který si dal za cíl proměnit zdejší místo nejen v noční promenádu v létě, ale celodenní a celoroční místo, které jde s dobou. „Chtěli jsme se více přiblížit Západu a myslím, že se nám to povedlo," těšil se architekt.
Akvárko bez rybiček
Kobky na sebe upoutávají pozornost už z dálky. „Vypadají jako obří akvárka," hodnotila kobky kolemjdoucí Ivana. A ani není tak daleko od pravdy. I když jsou prostory dostatečně zajištěné proti vlhkosti a ve skle objevíte průduch, takže nemáte šanci se v nich utopit, i když by se vám dveře zavřely a nechali jste puštěný kohoutek. Skleněné elipsové dveře, jsou opravdu vyrobené z akvarijních skel a mají tloušťku 7 cm.
Hlaveň u spánku, mrtví kamarádi: Josef Skalka (65) válčil v Jugoslávii, teď slouží u městské policie

Bezpečnost byla na prvním místě. A tak se nemusí návštěvníci ani bát, že by je dveře praštily do tváře. „Překvapilo mě, že to drží na svém místě a nehnou se," řekl pro Blesk.cz Tomáš, který zkoumal, jak je možné, že drží. „Na normální provoz je určen úhel 60 stupňů, kde pravá strana slouží k vchodu a je bezbariérová," popisoval Petr Janda.
Dveře vás neskřípnou!
„V moment, kdy se vstupuje do prostoru se schody, které lemují elipsu, čidlo vás zaznamená a automaticky se vám dveře otevřou. V moment, kdy by vypadl proud, není důvod k panice," popisoval architekt. Záložní baterie vydrží ještě na padesát otevření. A při největší nouzi je možné otevřít kobku pomocí venkovního zámku, takže tu nechybí ani pojistka na pohon při ručním otevření, kdy se okno přesune do 90 stupňů.

Architekt počítal i s protipovodňovým opatřením. Záplavy z roku 2002 by však tyto kobky nepřežily. „Připravili jsme opatření pro stoletou vodu. Nepočítáme, že by mohla situace z roku 2002 nastat."
Zajímavosti
Náklady na opravu přesahují částku 170 milionů korun. Využívat je budou podniky jako Bajzakyl či Tiskárna na vzduchu. Každá kobka má jinak velký vstup, a tak každé dveře jsou trochu jinak veliké. Nejširší měří 5,4 metru. Většina kobek je bezbariérová
Prohlédněte si, jak to vypadá uvnitř: