Letošní ročník soutěže Praha fotografická se konal již po třiadvacáté. Zájem byl veliký jak z řad fotografů, kterých se letos přihlásilo 84, tak i z řad veřejnosti. Jen slavnostní vyhlášení vítězů přivábilo do Brožíkova sálu Staroměstské radnice tolik zájemců, že prostory nestačily. Mnozí proto musely vzít zavděk koberci na zemi nebo schůdkami.

Ojedinělý ročník

Letošek byl pro soutěž atypický v několika ohledech. Ačkoliv principy zůstaly zachovány, tedy především zohlednění originality a tvůrčího přístupu jednotlivých fotografů, kteří si za objekt svého fotoaparátu vybrali Prahu, maličko se pozměnil koncept přihlášených fotografií.

„Na Praze se v dnešní době nedá najít něco nového, protože byla už tolikrát fotografovaná místními i turisty,“ uvedla předsedkyně Svazu českých fotografů, který soutěž Praha fotografická pořádá, Věra Matějů. „Přesto lze v řadě věcí u Prahy objevit něco nového. Letos například poprvé za 23 let poslalo více autorů své fotografie do kategorie »lidé« nežli »krásy Prahy«. A jsou to veskrze pozitivní fotografie. Jestliže lze tedy pod letošním ročníkem hledat nějaké poselství, zní tak, že lidem se v Praze nežije špatně,“ řekla předsedkyně.

Minulost, každodennost, nevšednost

Fotografie vystavené v rámci výstavy znázorňují průřez současnou tvorbou autorů, kteří se do soutěže přihlásili. Kromě vítězů je zde i řada jiných fotografů, kteří sice v soutěži neuspěli, nicméně jejich fotky natolik zaujaly, že budou zdobit prostory Staroměstské radnice, rámeček vedle rámečku, do konce května. Nejčastěji jde o černobílé fotografie. Nezřídka zachycují pražskou všednodennost s puncem odkazu k minulosti.

K vidění jsou i momentky ze symbolických státních událostí. Například výročí upálení Jana Palacha, výročí založení samostatné republiky či 17. listopad. Jiné snímky ovšem zachycují ryze Prahu současnou – ať už jde o černobílý odkaz loňských veder, „rozmazané“ ztvárnění Prahy v pohybu na kolejích na pozadí významných dominant nebo pozoruhodnou kompozici mystické hlubočepské přírody s pozadím výškových staveb na Pankráci.

V kategorii Krása Prahy a její proměny došlo i na zvláštní uznání poroty. Oceněna byla takřka apokalyptická fotografie Tomáše Knota - Hlubočepské plotny.
V kategorii Krása Prahy a její proměny došlo i na zvláštní uznání poroty. Oceněna byla takřka apokalyptická fotografie Tomáše Knota - Hlubočepské plotny.
Autor: Tomáš Knot

Málokteré město je tak fotogenické, jako zrovna Praha,“ uvedl při předávání ocenění pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Jsem proto velice rád, že jak profesionální, tak i amatérští fotografové nám ukazují, že hlavní město jde ukazovat každý rok jinak,“ dodal. Celkem lze na výstavě vidět fotografie 62 autorů z 84, kteří se do soutěže se svými 954 snímky přihlásili. Loni jich bylo 1034.

Doprovod nevidomých sochařů

I letos doprovází výstavu zručných „pražských“ fotografů originální výstava nevidomých umělců a umělkyň z dílny Hmateliér. Tématem jejich doprovodné výstavy byly tentokrát lidské hlavy. Návštěvníci se tak seznámí s kontrastem dvou tvůrčích světů, kdy jedni umělci tvoří na základě svého zraku, kdežto ti druzí se bez něj musí obejít. Nicméně výsledky jednoho i druhého stojí rozhodně za zhlédnutí.

Kde:Staroměstská radnice, Křížová chodba, Rytířský sál, Praha 1, Staroměstské náměstí 1.
Kdy: 14. 4. až 31. 5. 2019, denně 10 – 18 hodin.
Vstupné: Základní 90,- Kč, snížené 40,- Kč.

Fotogalerie
104 fotografií