„Kinoloď jako loď existovala už dřív - v jejích prostorách totiž každou neděli probíhají bohoslužby a v tom čase se jmenuje Kostel na lodi,“ prozradil zakladatel netradičního kina Jakub Kováč (35). „Já jsem se na loď dostal náhodou, když jsem tam instaloval nějakou zvukovou techniku a prodával jim bedny. Už tehdy se mi prostor moc zalíbil a já jsem se nesměle zeptal, co tady kromě neděle ještě mají za aktivity v týdnu,“ vzpomínal na to, jak zjistil, že právě přes týden není loď nikterak využívaná. A tak uvnitř zrekonstruované překladní lodi, jež byla vyrobena roku 1925 a nyní kotví v holešovickém přístavu, nainstaloval plátno a rozjel česko-slovenskou filmovou plavbu.

Cílem projektu, jenž odstartoval 22. února 2019, je nabídnout Pražanům něco osvědčeného, a přesto nového. Myslím že dramaturgie bude hodně podobná jako v Biu Oko nebo v Kině Aero. Jsou to výborná kina, kterým jde jen máloco vytknout,“ sdělil Kováč, který se podle svých slov nesnaží jim konkurovat. Od Bia Oko dokonce dostal sedačky. 

Co tady zažijete?

Kováč pochází ze Slovenska, i proto tady chce promítat speciální premiéry slovenských filmů za účasti jejich tvůrců. „Rozhodně ale neopomeneme ani hollywoodské trháky,“ ujišťuje. V létě pak plánuje promítání na palubě pod širým nebem. 

Mimoto zde budou organizovány přednášky a kvízy na nejrůznější témata, které mají uvádět Slováci, již jsou podle Kováče v daném oboru špičkou. „Dále bych aspoň jednou měsíčně rád představil jednu slovenskou kapelu, která po filmu vždy něco zahraje. Mělo by to souviset s filmem samotným.“

Nerad by z Kinolodi vytvořil hudební klub, konstruktivním návrhům na možné interprety, kteří budou s promítaným filmem nějak spojeni, se ale nebrání. „Třeba u otvíračky s filmem Všechno bude to byla Monika Midriaková a Šimon Holý, kteří oba vytvořili hudbu do filmu,“ uvádí příklad.

Ostrým nožom, Trhlina

Na  jakou slovenskou novinku se mohou návštěvníci v nadcházejícím období těšit? Na čtvrtek 25. dubna připravuje kino premiéru slovenského filmu Ostrým nožom, na niž by měl dorazit i její režisér Teodor Kuhn. „Jde o film natočený podle skutečné události - vraždy Daniela Tupého,“ přibližuje Kováč. Daniel Tupý byl student filozofické fakulty, jenž byl v roce 2005 zavražděn na Tyršově náměstí v Bratislavě.

„Rádi bychom také představili nejnovější film Petra Bebjaka Trhlina. Se svým posledním filmem Čiara sklidil na Slovensku obrovský úspěch a vypadá to, že s filmem Trhlina za ním nebude vůbec zaostávat,“ zve potenciální diváky Kováč. V promítacím plánu má kino také dokumenty. „Právě na dokumentární film na Slovensku jsem hodně pyšný a myslím si, že je čím se prezentovat,“ vysvětluje Kováč.

O zakladateli

Jakub Kováč má provozování kulturních středisek v krvi. Jeho otec byl ředitel divadla a maminka galerie. Vystudoval Vysokou školu múzických umění - filmovou fakultu odbor střih v Bratislavě. Na Slovensku provozoval hudební klub a stále provozuje jedno kamenné kino a dvě letní kina. V budoucnu se taky ohlíží po otevření kina v Brně.

Fotogalerie
9 fotografií