Nejstarším předmětem mezi šedesáti pěti digitalizovanými kousky jsou právnické prvotisky z roku 1487. Původně byly součástí zámecké bibliotéky hrabat Martiniců ve Smečné, kteří patřili v 17. století mezi nejbohatší české rodiny a zastávali vysoké zemské úřady v Habsburské monarchii. Z nejnovějších byla vybraná publikace Máj z roku 2007 od Karla Hynka Máchy, kterou ilustroval slavný český malíř a grafik Zdeněk Sýkora.

Neruda s fajfkou

Mezi ty nejzajímavější kousky patří kupříkladu sbírka zápisů lidových písní od Karla Jaromíra Erbena. Ty sbíral v letech 1841,1843 a 1845 a díky jeho práci se zachovalo na 270 písní, jako jsou Černé oči jděte spát, Holka modrooká nebo Šly panenky silnicí. Mezi dalšími texty pak naleznete dva dopisy od Boženy Němcové pro jejího syna Karla Němce či ukázku rukopisu z prvního dílu slavné série o vojáku Švejkovi. „Tak nám zabili Ferdinanda,“ zní legendární první věta z Haškova románu.

Z obrazového materiálu stojí za prozkoumání kupříkladu Máchova kresba zříceniny hradu Bezděz, stereofotografie kouřícího Jana Nerudy nebo předobraz k jednomu z nejslavnějších českých obrazů, Schikanederově Vraždě v domě.

Literární pevnost Památníku národního písemnictví již dlouhodobě schraňuje pozůstalosti po českých literátech, ale i výtvarných umělcích. Mnohdy nakupuje na aukcích, jindy obdrží dar od soukromého sběratele nebo zdědí pozůstalost od samotných autorů či členů rodin. Instituce by měla v následujících letech přesídlit do tzv. třetí Petshkovy vily v Praze 6, která se rekonstruuje.

Online výstavu naleznete zde.

Fotogalerie
3 fotografie