V době fungování hřbitova vypadal Smíchov a celá Praha 5 ještě úplně jinak. Městskou část tvořily zejména průmyslové továrny a dělnické kolonie. Nyní je hřbitovní zídka obestavěná domy a po rušné Plzeňské ulici se dennodenně prohání auta a tramvaje.

Málokdo z cestujících přitom tuší, jaký kus historie a zázraků se nachází na tomto místě. Celoročně odkrývá Spolek Malostranský hřbitov zájemcům minulost, která se skrývá za náhrobky. Své ostatky zde má uložené třeba smíchovský starosta a továrník František Ringhoffer, jenž byl ve své době největším výrobcem vagonů v Rakousku.

Zázračný hrob

Na Malostranském hřbitově leží i Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhofferové. Druhý jmenovaný je považovaný za nejvýznamnějšího barokního architekta v českých zemích. Na svědomí má kupříkladu velkolepou kupoli kostela sv. Mikoláše na Malé Straně nebo kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

V Anglii je zase velmi populární koleda „Dobrý král Václav“, jejíž text vychází z básně Václava Aloise Svobody. Anglická verze vznikla v roce 1853, necelé čtyři roky po jeho smrti. Básníkova slova se však šíří i po více než 150 letech. Nejtajemnějším místem na Malostranském hřbitově je hrob svaté holčičky. Legendy uvádí, že dívka jako miminko nikdy neplakala a pomáhala všem v okolí, než nešťastnou náhodou tragicky zemřela, když vypadla z okna. Podle pověstí po své smrti dál činila zázraky, když vyslechla žádosti lidí u svého hrobu. Více se dozvíte na prohlídce.

Kdy: 30. prosince, od 14:00 do 16:00
Kde:
Malostranský hřbitov
Za kolik:
zdarma

Fotogalerie
14 fotografií